USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Emlak Piyasası’nı En Kötü Dönemi

7 Haziran seçimlerinden sonra artan emlak kredilerindeki belirsizlik hala devam ediyor. Emlakçılar, konut kredisi faizlerinin çok yüksek olduğu için vatandaşın kredi çekip ev alamadığından şikayetçi.

Emlak Piyasası’nı En Kötü Dönemi
17-12-2015 10:36
Google News

Türkiye’de 7 Haziran Genel Seçimleri’nden sonra yaşanan siyasi belirsizlik faizlerin yükselmesine sebep oldu. 1 Kasım Genel Seçimleri’nde iktidar kurulmasına rağmen halen faizlerin yüksek olması en çok emlakçıları vurdu. Krediler yüksek olduğu için son 3 yılın en kötü dönemini geçiriyoruz diyen Emin Emlak İşletmeci Emin Aydın, gazetemize yaptığı açıklamada;

“Emlak piyasası şuanda en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Bunun sebebi de seçimlerden sonra hala kredilerin düşmemiş olması, emlak piyasasının da yüksek olması. En azından Karşı Yaka Bölgesi için söyleyeyim. Fiyatlar zaten fahiş derecede yükse, toprak sahiplerine çünkü çok para ödeniyor. Şuanda en kötü 3+1 ev 200 bin lira ile 350 bin lira arasında değişiyor. Bunların fiyatları evin; büyüklüğü, yeri, cephe farkına göre değişiyor.  2 sene önce millet önünü görüyordu. Krediler biraz daha düşüktü. Millet önünü görüyordu. Geçen senelerde 150 bin lira ila 250 bin lira arasında satışlar vardı. Buna istinaden de bir alım gücü oluşuyordu. Misalen alıcı 50 bin lirasını alıp geri kalan yüz bin lirasına kredi çekebiliyordu. Ama bu sene en kötü ev fiyatı 2 yüz bin lira olunca vatandaş 50 bin lirasını alıp gelemiyor. Şuan 2 yüz bin lira kredi çekse bir vatandaş 10 senede 4 yüz lira olarak ödeyecek. Yani adamın ömrü ev parasını ödemekle geçecek. Çözüm kesinlikle krediler 0.90’ın altına düşmek zorunda” şeklinde konuştu.

Konu hakkında araştırmalarda bulunduğumuz ekonomistler, kırılgan5’li olarak adlandırılan  “Türkiye, Birezilya, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika gibi ülkelerde ekonomik gelişmelerin sadece ülke içindeki siyasetle değil, dış etkenlerle de çabuk değişebildiğini söylerken, hükümetin bir an önce piyasalarda güven sağlayacak adımlar atacağından emin olduklarını belirttiler.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA