USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

YERALTI ÇARŞISI MODERNLEŞECEK

TOKAT BELEDİYESİ, DOKAP’TAN İLK DESTEĞİNİ HÜDAİ SAYIBAŞ YERALTI ÇARŞISI MODERNİZASYONU İÇİN ALDI.

YERALTI ÇARŞISI  MODERNLEŞECEK
22-06-2022 12:05
Google News

 

Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda, mülkiyeti Tokat Belediyesi’ne ait Hüdai Sayıbaş Yeraltı Çarşısı’nın modernizasyonu için Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) ile Tokat Belediyesi arasında protokol imzalandı. DOKAP’ın destekleri ile Tokat Yeraltı Çarşısı modern bir hale bürünecek. Tokat Belediyesi, Tokat’ın DOKAP’a dahil edilen 11 ilden biri olduğu 2016 yılından buyana ilk kez bir projesine DOKAP desteği almış oldu.

DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediye Başkanlığı makamında, Yeraltı Çarşısının modernizasyonu için verilecek desteğin protokolünü imzaladılar. Takribi 10 milyon liraya mal olacak destek ile Tokat Yeraltı Çarşısı, Taşhan benzeri bir yapılanma ile ortasında tek bir açık alanın olacağı, çevresinde dükkanların bulunacağı, giriş çıkışların yürüyen merdivenlerle yapılacağı ferah, modern bir mekan olacak. Hali hazırda 57 dükkan varken yeni düzenlemede 50 civarı dükkan olacak.

DOKAP BAŞKANI HAKAN GÜLTEKİN:

“NİTELİKLİ BİR PROJE DESTEK ALDI”         

            Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki DOKAP’ın Başkanı Hakan Gültekin, protokol imzalarının atılması sonrasında yaptığı açıklamada Tokat Belediyesi’nden övgü ile bahsederken projenin nitelikli bir proje olduğunu vurguladı. Tokat’ın diğer illere örnek birlik beraberliği sağladığını belirtti. Başkan Hakan Gültekin’in açıklamaları şöyle oldu:

            “DOKAP 11 ilde yoğun şekilde tarım, hayvancılık, turizm, eğitim, kültür konularında proje bazlı destek veren, kaynak veren bir kurum. Bu doğrultuda geçmişte 2016 yılında Tokat DOKAP’a dahil oldu. O gün bugündür Tokat Belediyemizle bir projemiz olmadıydı ama şimdi ‘bismillah’ dedik. İnşallah bundan sonra Başkanımızla da antakt kaldığımız konularda proje almaya devam edeceğiz. Tokat’ın gelişmesinde, büyümesinde, kalkınmasında başta sayın Cumhurbaşkanımızın kaynak temininde ve ülkemizin ileriye doğru taşınması için ciddi gayretleri var. Yerelde de belediyelerin alt yapıdan üst yapıya, insan kaynaklarıyla ilgili önemli hizmetleri var. Biz de bir dokunuş yapalım dedik. Özellikle Yeraltı Çarşısında 57 dükkan ve çevresiyle ilgili destek verdik. Bu destek nitelikli bir proje olduğundan ötürü verildi. Gayretli bir Belediye Başkanı ve nitelikli bir ekibi var. Rabbim işlerinde kolaylık versin, yar ve yardımcısı olsun. Kaynak temininde sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın Bakanımız Mustafa Varank beyin büyük katkıları oldu, bu yörenin evladı Strateji Bütçe Başkanı İbrahim Şenel beye, Genel Başkan Yardımcımız Özlem Zengin hanım ve milletvekillerimize şükranlarımı arz ediyorum. Çok teşekkür ediyorum. Tokat’ın el ele verme güzelliği var, siyasetçisi, yerel idaresi, bürokrasisi, vekilleriyle güzel bir uyumu var, bütün illere örnek olmasını, bu tecrübelerden faydalanılmasını önemsiyorum.”

TOKAT BELEDİYE BAŞKANI EYÜP EROĞLU:

“DOKAP’TAN İLK PROJE DESTEĞİNİ ALIYORUZ”

            Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da bir açıklamada bulundu ve projenin içeriğine dair bilgiler aktarda. Başkan Eroğlu’nun açıklamaları da şöyle oldu:

            “Değerli Başkanıma ve ekip arkadaşlarına hoş geldiniz diyorum. DOKAP bizim göz bebeğimiz olan kurumlardan bir tanesi. Tokat’ın da içerisinde olduğu 11 ilde çok önemli işler yapan, destekler veren bir kuruluşumuz.

Bizim Tokat Belediyemiz için de bir ilk oldu. İlk kez biz de DOKAP ile beraber projemizi yürüteceğiz. Tokat’ın simgesi olan, Belediye Başkanı olmuş isimlerimizden rahmetli Hüdai Sayıbaş’ın adı Yeraltı Çarşımızın modernizasyonu ile ilgili bir çalışmaya verilen destektir bu. 1986-87 yılında yapılmış bir Yeraltı Çarşısıydı. O zaman Tokat’ta ciddi anlamda ses getiren, esnaf grubunun yoğun olarak kullandığı çok güzel bir çarşıydı. Tabi çarşımızın son yıllarda bir yenilenmeye, revizyona ihtiyacı var. Hakan Gültekin başkanın da böylesine önemli bir projenin içinde olması bizi çok mutlu etti. Hakan beyin hassasiyetli yaklaşımı, bizlere verdiği destek çok önemliydi. Belediye Başkanlığı yaptığı dönemden beri tanıdığım bir isim olarak bugün DOKAP gibi önemli bir kurumda Başkanlık yapan Hakan Gültekin başkanıma çok teşekkür ediyorum. Özverili, heyecanlı çalışmalarından dolayı da kendisini tebrik ediyorum. Nice nice başarılara rabbim Onu kavuştursun.

Değerli Bakanımız Mustafa Varank beye teşekkür etmek istiyorum.

En büyük teşekkürümü de sayın Cumhurbaşkanımıza buradan ifade etmek istiyorum. Gerçekten Cumhurbaşkanımızın her yerde yaptığı önemli eserler, şehirlerimize verdiği vizyonlar bugün bizlerin şehirlerimizde gururla hizmet yapmasına vesile oluyorlar. Ne istediysek hükümetimizden, Cumhurbaşkanımızdan hepsini aldık. Daha çok yakın zamanda açılan Havalimanımız yıllardan beri çok önemli hayaldi, gerçek oldu, hamdolsun. Bundan sonraki birçok çalışmayla Tokat hizmete doydu, inşallah önemli çalışmalara da gebedir. Bu konuda hassaten sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi burada borç biliyorum.

Projemiz son safhaya geldi, bitmek üzere. Yer altı Çarşımızdaki hem dükkanları hem çarşı avlusunu hem yine çarşıdaki farklı düzenlemeleri içinde barından bir proje. Her geçen gün yaklaşık maliyetler değişmekle beraber muhtemelen 10 milyon liraya yakın bir rakamı bulacak bir proje. Şuan ki fiziki şartlardan çok daha farklı bir hale gelecek. İçerisinde tek bir boşluk olacak, avlunun olduğu, etrafından dikdörtgen şeklinde dükkanların olduğu bir hale bürünecek. Şuanda fiziki anlamda iki tane kareden oluşan bir görüntüye sahip. Şimdi biz bunu tek bir bütün haline getireceğiz, ortasında güzel bir boşluk ve yeşil alanda dinlenilebilecek bir hale getireceğiz. Biraz dükkan sayısında azalma olacak gibi, muhtemelen 7-8 dükkan azalacak gibi. Mülkiyeti bizde olan yerler. Esnafı mağdur etmeden, esnafın daha iyi iş yapacağı hale bürüneceği bir çarşı hüviyetine kavuşturacak, onlarla birlikte kararlar vererek bu süreci yürüteceğiz. DOKAP’ın vereceği destek ve Belediyemizin sağlayacağı öz bütçe ile bu projemizi inşallah hayata geçirmeye başlayacağız.

Bu yıl içinde ihale yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki birkaç ayda projemizin bitişini bekliyoruz, sonrasında ihalemiz olacaktır. Tahminime göre Ekim, Kasım ayında ihaleye çıkmış oluruz diye düşünüyorum. İhale sonrasında en kısa sürede bitireceğiz, diyebilirim.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor3881+33
2Fenerbahçe3873+35
3Konyaspor3868+21
4Başakşehir FK3865+20
5Alanyaspor3864+9
6Beşiktaş3859+8
7Antalyaspor3859+7
8Fatih Karagümrük3857-5
9Adana Demirspor3855+13
10Sivasspor3854+2
11Kasımpaşa3853+10
12Hatayspor3853-4
13Galatasaray3852-2
14Kayserispor3847-7
15Gaziantep FK3846-8
16Giresunspor3845-6
17Çaykur Rizespor3836-27
18Altay3834-18
19Göztepe3828-37
20Yeni Malatyaspor3820-44