USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

MATEMATİK VE ŞİİR: ÖMER YILMAZ

08-12-2022

 

 

Ömer Yılmaz’ın yazılarını, kimi zaman da şiirlerini gazetedeki köşesinde okuduğumda, aklımdan “Demek ki hayatının ekseninde rakamlar, hesap, kitap ve matematik olan insanların edebiyata karşı tutkusu olabiliyormuş” diye geçirirdim. Ömer Yılmaz maliyeciydi ve işi rakamlardan ibaretti. Benim önyargımı oluşturan da Ömer Yılmaz’ın mesleğiydi.

 

Kendisini daha yakından tanıma fırsatı bulduğumda ise mevzunun çok daha ileri boyutlarda olduğunu gördüm. Müthiş bir incelik ve tevazu sahibiydi. Elbette böylesine naif bir insanın kaleminden dökülenler de muhteşem eserler olacaktı. Tokat’ta Vergi Dairesi Müdürü olarak görev yapan Ömer Yılmaz’ın edebiyata ve şiire olan ilgisi tesadüf değildi anlayacağınız…

 

“Bize Göre Sözün Özü, Özün Sözü” kitabında memleketi Malatya ve Tokat’ta yayımlanan köşe yazılarını toplayan Yılmaz, birbirinden kıymetli şiirlerini de “Hisset” adını verdiği kitabı ile okurlarıyla paylaştı. Bana da imzalı kitaplarını armağan eden değerli müdürümüzün insanı derin düşüncelere sevk eden yazılarını ve güzelim şiirlerini okudukça, böylesine değerli bürokratlara sahip olmamızdan dolayı bir kez daha gurur duydum.

 

Tanımayanlar için Tokat Vergi Dairesi Müdürü Ömer Yılmaz’ı kısaca şöyle anlatabilirim: 1960 yılında Malatya’da dünyaya gelen Ömer Yılmaz, tahsilini tamamladıktan sonra özel sektörde aralarında matbaacılık da dahil birçok işte görev yaptı. Yüksek tahsili İş İdaresi olan Yılmaz, Vergi Dairesi memuru olarak başladığı memuriyet hayatında Vergi Dairesi Müdürlüğüne kadar yükseldi. Halen Tokat Vergi Dairesi Müdürü olarak görev yapan Yılmaz’ın, Tokat, Seydişehir ve Malatya’daki yerel gazetelerde köşe yazıları yayımlanıyor.

 

Kelimeleri birbiri ardına dizerken, sözcüklerin içinde teşekkül eden ‘anlam’ı kelimelere ve seslere dönüştüren bir gönül adamıdır Ömer Yılmaz. Pascal, “Matematiğin çözemediğini sezgi çözer. Akıldan gelen bilgilerin ötesinde duygudan gelen bilgiler vardır ki önemli olan asıl bu bilgilerdir” derken sanki Ömer Yılmaz’ı işaret etmiş! İşi rakamlarla olan bir maliyecinin kaleminden böylesine güzel dizeler ve derinlikli yazılar çıkması matematikle şiirin sentezinden başka bir şey değil çünkü.

 

Alman matematikçi Karl Weierstrass ise “Bir nevi şair olmayan bir matematikçi hiçbir zaman mükemmel bir matematikçi olamaz” demiş. İşte şimdi de anlıyoruz ki Ömer Yılmaz’ın kariyerinde geldiği yerde de şairliğinin önemli bir etkisi var. Ömer Yılmaz, Karl Weierstrass’ın deyişiyle şair bir matematikçi ve dolayısıyla mükemmel bir matematikçi… İbrahim Eryiğit ise “Matematik şiirden ne anlar?” kitabında şöyle der: “Aslında, günlük hayatımızdaki matematik meyvenin içindeki vitamin gibidir. Meyvedeki vitamin gözle görülemez ama vardır. Günlük hayatın her zerresinde olduğu halde matematik de görmesini bilen gözlerce fark edilebilir ancak.”

 

Anlatmak istediğim tam da bu işte: “Görmesini bilen bir göz tarafından fark edilen” her şeyi kaleme döken bir şair ve yazar Ömer Yılmaz… Maliyecilerin gülümseyen yüzü, edebiyata ve şiire meftun bir Anadolu evladı…

 

Kıymetli Müdürümüz Ömer Yılmaz’a şiirle, edebiyatla, sevdikleriyle ve dilinden hiç düşürmediği kıymetli torunlarıyla uzun, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Allah sayılarınızı artırsın, kalpleriniz İnşirah ferahlığı ile dolsun…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?