Yapılan tahminlere göre, ülkenin kuzey, iç ve batı kesimleri yer yer çok bulutlu olacak. Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz, Eskişehir, Çankırı, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum ve Kars çevreleri ile Ankara'nın kuzey ve batı ilçelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerde ise parçalı ve az bulutlu hava hakim olacak.

Kuvvetli Yağış ve Dolu Uyarısı

Özellikle Marmara'nın güneyi, Ege'nin kuzeyi ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde öğle saatlerinden sonra kuvvetli yağışlar bekleniyor. İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale'de dolu yağışının görülebileceği uyarısı yapıldı. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’un Anadolu Yakası'nda başlayan gök gürültülü yağışların ilerleyen saatlerde kentin geneline yayılacağını ve dolu ihtimali bulunduğunu belirtti. Ayrıca Balıkesir ve Çanakkale'nin güneyinde de dolu yağışı bekleniyor.

11 Kentte Sarı Alarm

Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Sakarya ve Yalova için sarı alarm verildi. Bu kentlerde vatandaşlar, sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgar ve dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı. Bursa için yapılan uyarıda, kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların gece saat 23.59'a kadar devam edeceği belirtildi.

Konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü istihdamda rekor kırdı! Konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü istihdamda rekor kırdı!

Hava Sıcaklıklarında Değişiklik

Meteoroloji tahminlerine göre, hava sıcaklıklarının batı ve iç kesimlerde 2-5 derece azalması, doğu kesimlerinde ise 3-5 derece artması bekleniyor. Rüzgarın ise genellikle güney yönlerden, Marmara ve İç Anadolu’nun kuzeyinde kuzey ve batılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Yarın İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli rüzgar (40-60 km/saat) esecek.

Yarın 6 Kent İçin Sarı Alarm

Bilecik, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da yarın da sarı alarm devam edecek. Prof. Dr. Orhan Şen, bu bölgelerde yağışların devam edeceğini ve sıcaklıkların yağışla birlikte 2-3 derece düşeceğini belirtti. Haftanın başında ise batıya yeni bir sıcak hava dalgasının geleceği tahmin ediliyor.

Vatandaşların, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ve yerel yetkililerin uyarılarını takip ederek gerekli önlemleri alması büyük önem taşıyor. Özellikle dolu yağışının beklendiği bölgelerde araçların korunması ve açık alanlardaki faaliyetlerin sınırlandırılması tavsiye ediliyor.

Muhabir: Emel Tekbaşoğlu Sürer