14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı olan ve Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan, partisinin il binasının açılışı için Tokat'a geliyor. Oğan, ilimizde bir dizi ziyaretler planlanıyor.  Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Sinan Oğan’ın Tokat’ta ki programı İl Başkanlığı tarafından hafta içerisinde bilgilendirme yapılması bekleniyor.Whatsapp Image 2024 05 25 At 15.42.04

DR. SİNAN OĞAN KİMDİR?

Doğum yeri ve yılı
Iğdır’ın Melekli Beldesi’nde 1967 yılında dünyaya geldi. Çiftçi bir ailenin en küçük çocuğuydu. Çocukluğu Aras’ın kıyısında Türk dünyası hasretiyle geçti.

Okul yılları
İlk ve orta öğrenimini Iğdır’da tamamlayan Oğan, zor şartlarda hem çobanlık yapıp, hem çeşitli işlerde çalışıp hem de temel eğitimini Iğdır’da tamamladı.

Bu çiçeğin kolonyası baş ağrısını gideriyor, sabunu gençleştiriyor Bu çiçeğin kolonyası baş ağrısını gideriyor, sabunu gençleştiriyor

Üniversite yılları
1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede, 1992 yılında Mali Hukuk/Bankacılık alanında “Azerbaycan’da Ekonomik ve Mali Sektörün Yapısal Analizi” başlıklı tez ile yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra 2009 yılında, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi MGİMO’da Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünden doktora derecesini aldı.

Meydanlarda
Üniversite hayatı boyu Türk dünyasının sesi olmayı ihmal etmedi. Sovyet Rusya’nın Türk dünyasına karşı saldırıları devam ettiği sırada, 20 Ocak Katliamı sebebiyle Taksim Meydanı’nda Türkiye’nin en büyük mitingini düzenleyen o genç; Sinan Oğan’dı.Dr. Sinan Oğan 2023 (Cropped)

Ebulfez Elçibey ile ilk buluşma
Ebulfez Elçibey ile ilk görüşmesini Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağılmadan gerçekleştiren Oğan, Azerbaycan’ın bağımsızlığı sonrasında bir süre Elçibey’in Cumhurbaşkanlığı ofisinde çalıştı.

Akademisyenlik yılları
1992 ile 2000 yılları arasında Azerbaycan’da Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Türk Dünyası İşletme Fakültesi’nde Dekan Vekilliği ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Aynı dönem TİKA Azerbaycan temsilciliği görevini de eş zamanlı yürüttü.

TÜRKSAM’ın kuruluşu
Günümüzde ülkemizin en önemli stratejik analiz ve düşünce kuruluşlarından birisi olan TÜRKSAM’ı 2004 yılında kurdu ve kurumun başkanı olarak ekranlarda yer almayı sürdürdü. Kurum bünyesinde halen ekonomi, dış ilişkiler ve güvenlik sorunlarına dair ulusal düzeyde etkisi bulunan araştırma çalışmalarına devam edilmektedir.

MHP Iğdır Milletvekilliği
2006 yılından itibaren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye dış politika ve güvenlik konularında hazırladığı rapor ve analizlerle bilgi desteği sağlayan Oğan; Sayın Devlet Bahçeli’nin davetiyle 2011 tarihinde memleketi Iğdır’dan milletvekili adayı gösterildi. AKP ve HDP’yi ezici bir şekilde geçerek Milliyetçi Hareket Partisi’nin 2011 yılı seçimlerinde birinci olduğu tek ilden vekil seçilerek meclise girdi.

MHP Genel Başkan adaylığı
2015 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adaylığını açıkladı. Mahkemece iptal edilen kurultay çalışması sonrası partisinden 2 defa ihraç edildiği halde gelen tekliflere rağmen herhangi bir partiye geçiş yapmadı, yeni bir parti de kurmadı. Partisine ve mücadelesine sadık kalacağını açıkladı.

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı
2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak söz verdiği gibi Türk milliyetçilerini adaysız bırakmamış, kilit konuma getirmiştir.

Editör: Mustafa Işık