Karabük Üniversitesi (KBÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı” kapsamında madde bağımlılığına dair farkındalık oluşturmak amacıyla öğrencilere eğitim verildi.

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen programına; KBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Ak, KBÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Polat, Yeşilay Cemiyeti Karabük Şubesi Başkanı Dr. Ahmet Ustaoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programına ilişkin olarak KBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Ak, “Öncelikle madde bağımlılığını anlatacağız, madde bağımlılığıyla ilgili mücadelemizi anlatacağız, bağımlı olmamanın gerekliliğini anlatacağız ve bu mücadelede öğrencilerin ne yapabileceğini anlatmaya çalışacağız. Sonuçta madde bağımlısı olmadan hayatın daha iyi olduğunu, daha kaliteli olduğunu anlatmaya çalışacağız" dedi.

Yeşilay Karabük Şubesi olarak Karabük Üniversitesinde dumansız kampüs ve bağımsız gençlik mottosuyla uzun yıllara tekabül edecek bir çalışmayı planladıklarını belirten Yeşilay Karabük Şube Başkanı Dr. Ahmet Ustaoğlu, “Bu eğitim çalışmamızda bunun ilklerinden olacak. İnsanımızı biz çok önemsiyoruz. Gençlik bir ülkenin geleceği, bizim en büyük en kıymetli sermayemiz paramız değil gençliğimiz. Bu gençliğimizi kuşa kurda kaptırmayacağız, bağımlılıkların girdabına düşürmeyeceğiz. Bağımlılığa düçar olmuş gençlerle hiçbir bilimsel çalışma yapamayız. Ne TEKNOFEST’te başarılı olabiliriz ne SOSYALFEST’te başarılı olabiliriz. Burada başarılı olabilmenin yolu gençliğimizi bağımlılıklardan koruyup kurtarmakla mümkün olacaktır. Çünkü kendi yardıma muhtaç bir insan kime yardım edecek? Biz bu gençliği çok önemsiyoruz, çok seviyoruz, çok değer veriyoruz. Çünkü ülkemizi seviyoruz. Bu gençlik ülkemizin geleceği olduğu için geleceğimize yatırım yapıyoruz" diye konuştu.

Karabük'te iki otomobilin çarpışması sonucu 5 kişi yaralandı Karabük'te iki otomobilin çarpışması sonucu 5 kişi yaralandı

Eğitim programının açılışında konuşan Karabük Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Polat, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında, bağımsızlığımızın 100. Yılında bağımlılıklarla mücadele etmek için dört bir koldan savaşıyoruz. Yabancı Diller Yüksekokulu olarak her ne kadar yükseköğretim düzeyinde yabancı dil eğitimini siz değerli öğrencilerimize sunarak uluslararası arenada özellikle eğitim meyanında ve istihdam meyanında rekabet edilebilir seviyede bir eğitim görmenizi hedeflesek de bunun yanı sıra sigara alkol madde bağımlılıkları gibi yine dijital meyandaki bağımlılıklar gibi çeşitli zararlı organizasyonlarla ve olgularla mücadele etmek için de varız.”

Kaynak: iha