Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, olması muhtemel sel ve afetlere karşı tedbirli olduklarını belirterek, “Olması muhtemel durumlara karşı her ırmağın başında iş makinesi ve ekibimiz var” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Başkanlığında Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı. Temmuz ayı toplantısını, meclisi yerinde takip etmek isteyen Ünye Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Emine Hatun Şahin açtı.

“Alarm durumunda her ırmağın başında iş makinası ve ekibimiz var”

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’da etkili olan aşırı yağışlarda verilen mücadele başta olmak üzere birçok konuda meclis üyelerine bilgi verdi. Haftasonu başlayan ve yer yer şiddetli olan aşırı yağışlarla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Güler, alınan önlemlere vurgu yaptı. Çaybaşı ilçesinde yaşanan can kaybının kendilerini üzdüğünü aktaran Başkan Güler, “Yaşadığımız selde kıymetli bir vatandaşımızı kaybettik, kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu selde İkizce, Çaybaşı ve Akkuş ilçelerimiz de epey etkilendi. Ama çok şükür çok güçlü bir ekibimiz var. İlçe belediyelerimiz, Valiliğimiz ile bu olayı atlattık. Yağış 136 kilogramı geçti, ani bir yağmurdu. Fatsa ilçemizde de benzer olay yaşandı. Ama çok büyük bir boyuta ulaşmadı” diye konuştu.

“İklim değişiklikleri bizi etkiliyor”

Fatsa'da çıkan yangında 3 katlı apartman zarar gördü Fatsa'da çıkan yangında 3 katlı apartman zarar gördü

“Karadeniz yağmuruyla bilenen bir yer ama iklim değişiklikleri bizleri epey etkiliyor” diyen Başkan Güler, “Bunun için de alt yapıyı büyük ölçüde toparlamıştık. Eski selleri hatırlıyorum, daha evvelden daha dar boru sistemleri ile geçilirken, şimdi ise 2’ye 2 bakslar ile geçiliyor. Ama yine de tedbir almamız lazım. Özellikle muhtarlarımız ve ilçe belediyelerimizden V kanallarında çok fazla ot ve çalı çırpı birikiyor, herkes kendi alanındaki kısımlarda teyakkuz halinde olursanız daha rahat geçiririz. Olması muhtemel bir alarm durumunda zaten her ırmağın başında bizim iş makinelerimiz bekliyor” şeklinde konuştu. Haziran ve Temmuz ayı meclis toplantıları arasında yapılan faaliyetlerle ilgili meclis üyelerine bilgiler veren Başkan Güler, önemli çalışmalara imza attıklarını belirtti.

Büyükşehir Belediyesinin tarım projelerinden yararlanan üreticiler de meclis toplantısına telekonferans yönetimi ile bağlanarak duygu ve düşüncelerini paylaştı. Ordu’nun birçok ilçesinden bağlanan üreticiler verilen destekler dolayısıyla memnun kaldıklarını belirterek Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve belediye meclisine teşekkürlerini iletti.

Temmuz ayı meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: iha