8 Temmuz 2024 Pazartesi günü, tarihî Taşhan’da  Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesinde, günümüzün Dede Korkut’u olarak anılan  Sepetçioğlu’nun anısına bir söyleşi düzenlendi. Söyleşide 8 Temmuz 2006’da  ebediyete intikal eden  büyük romancının, Türk edebiyatına kazandırdığı eserler ve onun edebi kişiliği  Ali Bal  ve Mustafa Uçurum tarafından anlatıldı. 
 
Vefatının 18. Yılında anıldı! 

1932’de Zile’de doğan hikâyeci, romancı hemşehrimiz Mustafa Necati Sepetçioğlu vefatının 18. yılında Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Tokat Temsilciliğinin iş birliğinde yapılan “Vefa Söyleşileri” kapsamında Taşhan’da yapılan programla ile anıldı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şube Başkanı Ali Bal,  başta Tokatlı sanatçılar, yazarlar ve şairler olmak üzere Türk edebiyatına mal olmuş birçok ismi andıklarını belirttiği konuşmasında Sepetçioğlu’nu bu bağlamda andıklarını söyledi. 

Ali Bal ve Mustafa Uçurum, Sepetçioğlu’nun yaşam öyküsünden yola çıkarak onun edebî dünyası ve Türk milletine olan bağlılığı hakkında bilgi verdi.  Özellikle Sepetçioğlu’nun eserlerinde Türkçülüğe ve İslam’a verdiği önemi, tarihi olayları destansı bir gerçekçilikle ele alışını ve her yaştan okuyucuya hitap eden evrensel mesajlarını vurguladı. 

Sepetçioğlu’nun eserlerinde, Dede Korkut’un ruhunu yaşatan bir anlatım gücü olduğunu söyleyen Uçurum şunları kaydetti:  “O, geçmişin derinliklerinden süzülen hikâyeleri, bugünün okuyucusuna ustalıkla sunarken, Türk kültürünün zenginliğini ve tarihimizin ihtişamını edebi bir şölenle buluşturur. Sepetçioğlu’nun romanlarındaki destansı atmosfer ve gerçekçilik, onun eserlerine gösterdiği özenin ve verdiği emeğin birer yansımasıdır.” 

Samimi bir ortamda gerçekleşen söyleşide katılımcılar, Sepetçioğlu’nun edebi mirasını daha yakından tanıma fırsatı buldular. Onun kaleme aldığı eserlerin, geleceğe dair umut veren mesajlarla dolu olduğunu ve bu eserlerin nitelikli içeriğiyle nesiller boyu kalıcı olacağını dile getiren Ali Bal, Sepetçioğlu’nun  tarihi roman alanında kendi tarzını oluşturduğunu, tarihi gerçekleri de ihmal etmeden tarihi romanlar yazdığını aktardı. Bal, “ Sepetçioğlu'nun romanları destansı bir üslup ve coşkuyla yazılmıştır. O, Türklerin Anadolu’yu yurt tutuşlarını, Bizans ile savaşlarını,  kahramanlarının  dilinden başarılı ve etkili bir şekilde anlatmıştır. Onun romanlarında Türk destanlarından izler, motifler ve tipler vardır. Dolayısıyla Türk okuru onun romanlarını severek, benimseyerek okumuş ve kendi kimliğini inşa etmiştir.” dedi.

22 Temmuz Tarihinde Bugün Ne Oldu? Türkiye'de ve Dünyada Meydana Gelen Olaylar Neler? 22 Temmuz Tarihinde Bugün Ne Oldu? Türkiye'de ve Dünyada Meydana Gelen Olaylar Neler?

Vefa söyleşilerinin yapılmasından duyulan memnuniyetin gözlendiği programda katılımcılar da Sepetçioğlu’na dair duygularını paylaştılar. Program sonunda Şair Yunus Yılmaz  şiirlerini okudu.  

Editör: Elvan Mert