Alpay yayımladığı yazılı açıklamada, birçok konuda güçlü talepler olduğunu belirterek “Esnafın, çitçinin, dar gelirlinin, af bekleyenlerin istekleri göz ardı edilemez. Toplumun sosyal dokusunu tahrip edecek beklentilerle insanlar daha fazla oyalanmamalıdır. Bir an önce toplumsal beklentiler gerçekleştirilmelidir.” dedi.

“Çekini ödeyemeyen esnaf hapiste borcunu nasıl ödeyecek?”

Esnafların yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle evini geçindiremediklerinin altını çizen MİLLİ SOL Genel Başkanı Hüseyin Alpay, “Esnaf borcundan dolayı hapse atılmamalıdır. Çekini ödeyemeyen esnafı hapse atmak yerine borcunu yapılandıracak çalışmalar yapılmalıdır. İnsanları hapse attığınızda borcunu içerde yatarken nasıl ödeyecekler? Ekonomik seferberlik ilan edip bankaları da sürece katarak borç yapılandırmalarıyla piyasalar hareketlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Sol Parti Genel Başkanı Alpay açıklamasında şunları kaydetti:

“Bağkur primi 7200 güne düşürülmeli, esnafa pirim desteği verilmeli, 99 öncesi Bağkur'lular SSK şartlarında emekli edilmelidir”

“Ağır ekonomik şartlar altındaki esnaflarımız ciddi sıkıntılar içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Esnafımız suçlu değil borçludur; dolayısıyla hapisteki esnaf çek ödeyemez, evine ekmek götüremez. 9. Yargı Paketi ile bu sorunu da çözecek adımlar süratle atılmalıdır. Çiftçiler de esnaflar da zor günler geçiriyor. Bağkur primleri esnafın ödeyebileceği şekilde yeniden belirlenmelidir. Esnaf ve çiftçilerin Bağkur primi 7200 güne düşürülmeli, esnafa pirim desteği verilmeli, 99 öncesi Bağkur'lular da SSK şartlarında emekli edilmelidir.

“Genel af ve ehliyet affı ilan edilsin, çekte hapis cezası kaldırılsın”

Uludağ Elektrik'ten ödeme kolaylığı Uludağ Elektrik'ten ödeme kolaylığı

Suçlular intikam alınacak kişiler değil, topluma kazandırılmaları gereken insanlardır. Toplumun af beklentisi göz ardı edilmeyerek 9. Yargı Paketi’ne eklenmelidir. Öte yandan ehliyet affı ve çekte hapis cezasının kaldırılması da binlerce insanınızın ortak talebidir. Toplumsal beklenti; başta genel affın kapsamlı bir şekilde değerlendirilip kamu vicdanını sızlatmadan ilan edilmesi ile cezaevi şartlarının iyileştirmesine yönelik isteklerdir. Mahkumların insani koşullarda ıslahının sağlanması, insan hakları çerçevesinde muamele görmeleri modern devlet olmanın ilk şartıdır.”