Kastamonu’da gerçekleştirilen bilim fuarında öğrenciler tarafından tasarlanan ürünler, beğeniye sunuldu.

GÜNCELLEME 2 - Kastamonu'da köyde çıkan yangında 11 ev yandı GÜNCELLEME 2 - Kastamonu'da köyde çıkan yangında 11 ev yandı

Kastamonu’da öğrencilerin tasarladığı ürünlerin tanıtıldığı yazılım ve tasarım temalı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapılarını açtı. Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirilen fuarda öğrenciler tarafından yazılımları ve tasarımları yapılan 19 proje sergilendi. Öğrenciler tarafından yapılan projeler fuarda ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Fuarın açılışı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, İl Müftüsü Bekir Derin, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Şeker, Şube Müdürleri Hasan Sarıahmetoğlu ve Mehmet Sait Aydın ile okul ve kurumlardan yönetici, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Fuarda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Dünyamız hızlı bir şekilde değişim ve dönüşüm içerisinde. Özellikle teknolojik anlamda ve ‘Endüstri 4.0’ dediğimiz hatta 5.0’a giden bir çağdan bahsediyoruz. Dijital çağın içerisinde meslekler farklılaşıyor. Yeni yeni ürünler ortaya çıkıyor. Bu ürünleri yapacak olan da Kastamonu’muzdaki kıymetli gençlerimiz olacak. Yeni ürünleri tanıtmak aynı zamanda gelecek yüzyılda neler üretebildiğini görmek ve bu beklentilere karşılık ortaya koydukları ürünleri sergilemek için bir etkinlik düzenlendi. Öğrencilerimizin etkinliklerinin yanında ürettikleri eserlerinin yanında Bakanlığımızın da bilim otobüsünü çocuklarımıza görmeleri için getirttik. Otobüsün içerisinde öğrencilerimiz eğlenceli vakit geçirecekler ve öğrenecekler. Uzay yolculuğundan tutun sonsuzluk ve benzeri deneyleri de çok rahatlıkla yapacaklar. Bu deneyler neticesinde daha çok bilgi birikimine erişerek bunları da aynı zamanda bir esere bir ürüne dönüştürecekler. Bu şekilde Türkiye Yüzyılı’nı imar edeceğimiz gençlerimizle beraber büyük ve güçlü Türkiye hedefleri gerçekleşecek ve Türkiye yüzyılını da tüm dünyaya göstermiş olacağız. Gençlerimize güveniyoruz yaptıkları eserlerle ispatı şeklinde karşımıza çıkıyor. Bizlere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Bu kıymetli yavrularımızın yetişmesinde okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimize de teşekkürü bir borç biliyoruz” dedi.

Fuar çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı Mobil Bilim Merkezi öğrencilerin ziyaretine açıldı. Mobil Bilim Merkezi’ni ziyaret eden öğrenciler, hem eğlendi hem de bilimle ilgili bilgilendirildi. Fuar çerçevesinde okul bahçesinde roket gösterisi ile çeşitli deneyler yapıldı. Öğrencileri bilimle buluşturacak Mobil Bilim Merkezi’nin bir hafta boyunca ziyarete açık olacağı belirtildi.

Kaynak: iha