3. Tiyatro Festivali açıldı 3. Tiyatro Festivali açıldı

Haber-Foto: Mustafa Işık

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesine (TOGÜ) alınan Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (PET-BT) cihazının tanıtımı yapıldı. Tanıtım programına Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan ve Cüneyt Aldemir’in yanı sıra Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ( TOGÜ) Prof. Dr. Fatih Yılmaz, TIP Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Kılıç, Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erkan Gökçe ve sağlık çalışanları katıldı.

“Türkiye'de Sadece İki Üniversitede Bulunuyor”
Rektör Prof. Dr. Fatih Yılmaz, "Bugün mutlu bir haberi sizle paylaşmak için üniversitemize almış olduğunuz G2 model cihazımızı bugün tanıtımı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ben bu vesileyle Milletvekillerimize ve değerli arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tabii bu cihaz önemli bir cihaz. Şehrimizde yaklaşık üç yıldır bu PET kanser tarama cihazı mevcut değildi. Şehrimizdeki vatandaşlarımız diğer illere gidiyordu. Sonunda üniversitemize bunu kazandırdık hayırlı uğurlu olsun. 60 milyon maliyetle aldığımız bir cihaz Tokat'ta hizmete girmiş olacak. Tabii bu cihaz özellikli bir cihaz, Türkiye'de sadece iki üniversitede bulunan bir cihaz ve son teknolojiyle üretilmiş bir cihaz. Yani hastalarımız daha az miktarda bir radyoaktif maddeye maruz kalarak daha hızlı şekilde ve daha net bir şekilde sonuca ulaşmış olacaklar. Ben tabii ki bu cihazın hizmete girmesinden dolayı bizlere destek sağlayan başta Anayasa Komisyonu Başkanımız, Milletvekillerimiz yine bu cihazı aldığımız süreç içerisine Tokat Milletvekili olan Özlem Zengin Hanımefendi'ye ben hakikaten teşekkür etmek istiyorum. Ben Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu önemli bir yatırım. Tabii bu yatırımların sadece kalmayacak. Yine çok kısa zaman içerisinde üniversitemize bir acil servis binası da kazandıracağız. Çok kısa süre içerisinde ihalesi tamamlanıp süre içerisinde temelini atacağız. Ben bu cihazın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hastalarımıza da şifalar diliyorum." şeklinde konuştu.Whatsapp Image 2024 03 27 At 14.49.23 (2)“Hastalarımız Hem Teşhis Çekilebilmekte Hem de Pet Taraması Aynı Anda Yapılabilmekte”
Başhekim Prof. Dr. Erkan Gökçe, "Cihazın üzerinde 128 çeşitli üstün özellikle bir tomografi ünitesi de bulunmakta. O yüzden cihazımıza hem pet hem kanser taraması yapan hem de aynı zamanda tomografi çekebilen bir cihaz. Cihaz iki üniteden oluşmakta. Hastalarımız hem teşhis çekilebilmekte hem de pet taraması aynı anda yapılabilmekte. Dijital olması nedeniyle cihazın daha kısa parametrelerinde hastalarımıza hizmet verebilmekteyiz. Normal eski kuşak cihazlarda bir tarama süresi 20 dakika sürerken bu cihazımızla 13-14 dakika civarında biz taramaları bitirmekteyiz. Aynı zamanda cihazın yüksek çözünürlüğü olması nedeniyle de daha az dozla, daha az ilaçla, daha az radyasyonla biz hastalarımıza çekim yapabilmekteyiz. Üstün özellikle olan bir cihazı kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız" ifadelerini kullandı. 

“Kanserle İlgili Vücuttaki İnce Noktaları Gösterebiliyor”
Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, "Özellikle kanser hastalıklarıyla ilgili konu ileri teknoloji ifade eden bir cihaz. Bu cihazı bulunmadığı için hastalarımız Ankara'ya, Samsun'a çok değişik illere gidiyorlardı. Ve bu karşılaşmaları da altı ayda bir bu PED cihazından mutlaka geçmeleri gerekiyor ki bu sonuçlarını değerlendirebilsinler. Kanserle ilgili vücuttaki ince noktaları gösterebilen, tespit eden son düzeyde, son teknolojide olan bir cihaz. Onun için bu vesileyle biz bütün kanser hastalarımıza Allah'tan şifalar diliyoruz. Herkese de hayırlı, sağlıklı ömürler diliyoruz.  İnşallah Tokat'ımıza büyük bir şehir hastanesi kazandıracağız. Tokat'ta bizim için en önemli olan unsur hastalarımızın güvenliğini sağlamak. Onların tedavilerini şifalarına ulaşma noktasına gerekeni sağlık ordusuyla milletimizin emrinde hizmetlerimize devam etmenin gayreti içerisindeyiz. Ben de bu konuda emeği geçen bütün hocalarımızı, üniversitemizi, fakültemizi bu anlamda tebrik ediyorum." ifadelerine yer verdi.Whatsapp Image 2024 03 27 At 14.49.23 (1)