İSTANBUL (AA) - Visa Avrupa İnovasyon Programı, 2024 dönemi için seçilen 5 Türk finteki açıkladı.

Visa'dan yapılan açıklamaya göre, programın altıncı dönemi, Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin ve Visa Güney Avrupa İş Geliştirme Başkanı Jak Telyaz'ın ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikle başladı.

Programın kapsamında seçilen Türk fintekleri arasında, Bakiyem, Fimple, Finartz, Minted Connect ve PayWall yer alıyor.

Romanya'nın tarihi Peleş Kalesi, ziyaretçilerini "Türkçe" ağırlayacak Romanya'nın tarihi Peleş Kalesi, ziyaretçilerini "Türkçe" ağırlayacak

Seçilen fintekler, uluslararası düzeyde ölçeklendirilebilir iş modelleri, bilgi birikimleri ve büyüme tutkuları ile dikkati çekti. Bu dönemde, Yapay Zeka ve Yeni Nesil Ödeme Deneyimleri, Gömülü Finans ve Ticaretin Güçlendirilmesi, Para Hareketi Akışları ile Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Gelecek gibi temalara odaklanılacak.

Program, Türkiye'nin yanı sıra İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Malta olmak üzere altı Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeye devam ediyor. Bugüne kadar program kapsamında 90'dan fazla pilot proje ve ticari anlaşma gerçekleştirildi. Program, 50'den fazla ülkeden 1200'den fazla başvuru aldı. 2024 dönemi için ise programa yaklaşık 300 yeni başvuru yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, Visa'nın 40. yılını kutladıkları bu özel yılda, fintek ekosistemine olan bağlılıklarını ve desteklerini vurguladı.

Mümin, finteklere gerekli desteği sunmaya kararlı olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"6 yıldır aralıksız süren ve artık başarısını kanıtlamış olan Visa Avrupa İnovasyon Programı'nın Türkiye ayağında 2024 dönemine seçilen fintekleri duyurmaktan mutluyuz. 2024, Visa için özel bir yıl çünkü, Türkiye’deki varlığının tam 40. yılını kutluyoruz. Visa olarak, 40 yıldır inovasyon yoluyla ödemelerde yeni nesil çözümleri şekillendirdiğimiz gibi, Visa Avrupa İnovasyon Programının bu yeni döneminde de fintek ekosistemiyle yakın bir şekilde çalışmaya, ağımıza erişim sağlamalarına, işlerini ölçeklendirmeleri ve yeni nesil ödemelere öncülük etmeleri için onlara gerekli desteği sunmaya kararlıyız. Programın 2024 dönemine dahil olan tüm finteklere başarılar dilerim."

Visa Güney Avrupa İş Geliştirme Başkanı Jak Telyaz ise fintekleri ödemelerin ve ticaretin geleceği için sektörün önemli oyuncuları olarak gördüklerini belirterek, "Visa Avrupa İnovasyon Programı’nın Avrupa’da bölgesel bir başarı hikayesine dönüşmesiyle birlikte fintekleri uluslararası ölçekte hızlandırıyor olmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Program kapsamında Türkiye’den şimdiye kadar 25 finteki mezun ettik. Şimdi de 5 yeni fintek daha programımız etrafında oluşan güçlü fintek ekosistemine dahil oldu." ifadelerini kullandı.

Telyaz, program sayesinde fintek yeteneğini keşfetmeye ve Visa'nın uluslararası ağı sayesinde onların yurt dışı pazarlara açılmalarında desteklemeye devam edeceklerini belirtti.Kaynak: aa