Tarihi bir atmosferde ve büyük bir heyecanla beklenen TRT 1 dizisi "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi, 2. Bölümü ile bu akşam ekranlarda. İlk bölümüyle izleyiciden tam not alan dizinin ikinci bölümünde neler olacak?

Selahaddin Eyyubi dizisi Oyuncuları Kim? Selahaddin Eyyubi dizisi Hangi Dönemi Anlatıyor? Selahaddin Eyyubi dizisi konusu ne? Selahaddin Eyyubi dizisi hangi tarihte geçiyor?

TRT 1'in iddialı ve beklenen yeni dönem dizisi "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi," izleyicilerini ilk bölümüyle 13 Kasım Pazartesi akşamı tarihi bir yolculuğa çıkarmıştı.

SELAHATTİN EYYUBİ 2. BÖLÜM GÜNÜ

 Uğur Güneş'in başrolünde yer aldığı dizi, Mukaddes şehir Kudüs'ün fethini gerçekleştiren efsanevi komutan Selahaddin Eyyubi'nin hayatına odaklanarak, izleyicilere unutulmaz bir tarihi deneyim sunmayı hedefliyor. Dizinin ikinci bölümünde Selahattin Eyyubi’nin gerçek babasını öğrenecek olması heyecanı doruk noktaya çıkardı.

 Detaylı set tasarımları ve büyük bütçesiyle dikkat çeken yapım, Kocaeli-Gebze'de kurulan dev platoda çekilen sahneleriyle de merak uyandırıyor. Peki, Selahaddin Eyyubi dizisi Oyuncuları Kim? Selahaddin Eyyubi dizisi Hangi Dönemi Anlatıyor? Selahaddin Eyyubi dizisi konusu ne? Selahaddin Eyyubi dizisi hangi tarihte geçiyor? İşte, tarihi zenginlikleriyle öne çıkan bu büyük prodüksiyonun detayları...

Selahaddin Eyyubi dizisi Hangi Dönemi Anlatıyor?

Selahaddin Eyyubi dizisi gerçek tarihte var olan Selahaddin Eyyubi döneminden esinlenerek yapılmıştır. O dönem ayrıntıları:

Selahaddin Eyyubi (y. 1137 – 4 Mart 1193), tarih boyunca önemli bir lider olarak bilinen ve Eyyubiler Devleti'nin kurucusu ve ilk hükümdarı olan bir komutandır. Selahaddin, 1187 yılında Kutsal Topraklar'ı Haçlılardan geri almak amacıyla büyük bir ordu kurdu. Bu çabası, 4 Temmuz 1187 tarihinde gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyanlı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok ederek zirveye ulaştı.

Özellikle 2 Ekim 1187 tarihinde Kudüs'ü Haçlı kuvvetlerinden geri alması, bölgedeki 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son vererek kenti İslam dünyasına geri kazandırması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu zafer, Avrupalı Hristiyanları, yaşadıkları yenilgi sonrasında Kudüs'ü tekrar ele geçirmek amacıyla III. Haçlı Seferi'ni başlatmaya itti.

Selahaddin Eyyubi aynı zamanda Üçüncü Haçlı Seferi sırasında Müslüman askeri harekâtına liderlik etti. Arsuf Muharebesi'nde İngiliz Kralı I. Richard'a yenilse de, onunla yaptığı Ramla Antlaşması sayesinde Kudüs'ü muhafaza etti. Bu dönemde, Selahaddin'in diplomasi ve stratejik yetenekleri ön plana çıktı.

Mısır'daki Fâtımî hâlifesinin veziri olarak görev aldıktan sonra 1171'de Fâtımî Hâlifeliği'ni feshedip kendisini "Mısır Sultanı" ilan etti. Ayrıca İslam hilâfetini, Bağdat'ta bulunan Sünni Abbâsî Hâlifeliği'ne bağladı. Bu hamle, Selahaddin'in bölgedeki politik etkisini güçlendirdi.

Selahaddin Eyyubi'nin kurduğu hanedanlık, Mısır, Suriye, Irak, Cezire (Yukarı Mezopotamya), Hicaz, Yemen, Kuzey Afrika'nın bazı bölgeleri ve Nubia'yı kapsayacak şekilde genişledi. Bu dönemde, Selahaddin'in liderliğindeki topraklar, gücünün doruğunda birleşti.

Kudüs'ü Haçlılardan geri alarak ve III. Haçlı Seferi'nde gösterdiği liderlikle Selahaddin Eyyubi, Müslüman, Kürt, Arap ve Türk kültürlerinde önemli bir figür haline geldi. Kudüs Fâtihi olarak anılan Selahaddin, "iki kutsal caminin hizmetkârı" unvanına sahip olan ilk kişi olarak da bilinir. Selahaddin Eyyubi, kahramanlık hikayesi ve tarihi başarılarıyla, İslam dünyasında derin bir hayranlık ve saygı kazanmıştır.

Selahaddin Eyyubi dizisi konusu ne?

TRT 1'in merakla beklenen yeni dönem dizisi "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi," 13 Kasım Pazartesi akşamı izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Başrolünde Uğur Güneş'in yer aldığı dizi, tarihi bir atmosferde Mukaddes şehir Kudüs'ün fethini gerçekleştiren büyük komutan Selahaddin Eyyubi'nin destansı hayatını konu alıyor. İzleyicilere tarihi bir zaman dilimine yolculuk yapma fırsatı sunan dizi, Kocaeli-Gebze'de kurulan dev plato ve sette çekimleri gerçekleştiriliyor.

Selahaddin Eyyubi'nin hayatının anlatıldığı bu tarihi dizide, hikayenin doğruluğunu ve atmosferin gerçekçiliğini sağlamak amacıyla pek çok tarihçinin danışmanlığına başvurulduğu belirtiliyor. Danışmanlar arasında Pakistanlı tarihçilerin de bulunması, projeye uluslararası bir nitelik kazandırıyor.

Dizi, Kudüs'ün tarihi önemini vurgulayan bir tanıtım fragmanı ile dikkat çekiyor. Selahaddin Eyyubi'nin, Kudüs'ü Haçlılardan geri alarak İslam dünyasına kattığı anlamı anlatan fragman, izleyicilere büyük bir heyecan uyandırıyor.

Selahaddin Eyyubi dizisi Oyuncuları Kim?

Uğur Güneş - Selahaddin Eyyubi

Mehmet Ali Nuroğlu - Nureddin Zengi

Kaan Çakır - Nusreddin

Dilin Döğer - Süreyya

Hakan Vanlı - Emir Reyhani

Ali Ersan Duru - Turanşah

Erdinç Gülener - Ömer Mella

Samsunlu Şairler ve Yazarlar Ansiklopedisi çıktı Samsunlu Şairler ve Yazarlar Ansiklopedisi çıktı

Ekin Türkmen - Melike

Tuvana Türkay - Viktoria

Oyuncu kadrosunda Uğur Güneş'in yanı sıra Dilin Döğer, Mehmet Ali Nuroğlu, Kaan Çakır, Erdinç Gülener, Tuvana Türkay, Ekin Türkmen, Gökçe Akyıldız, Sezgin Erdemir, Ece Özdikici, ve Seda Yıldız gibi birbirinden başarılı isimler bulunuyor. Dizinin yönetmen koltuğunda Sedat İnci otururken, senaryosunu Serdar Özönalan kaleme alıyor.

Selahaddin Eyyubi'nin hayatının işlendiği bu büyük prodüksiyon, tarihi detaylara önem veren izleyicileri kendine çekmeye aday gibi görünüyor. Dizi, 13 Kasım Pazartesi akşamı saat 20.00'de TRT 1 ekranlarında seyircisiyle buluşacak ve izleyicilere unutulmaz bir tarihi yolculuk vadediyor.