USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İKİ KONU İKİ BAŞLIK

12-05-2022

 

 

Yaşam şartları kötüleştikçe şikayetlenme konuları da yeni yeni gündeme taşınıyor.

Emekliler bu zor şartların en ağırını taşıyanlar. 1980’li yılların sonunda emekli olmuş, 30 yıl hizmet vermiş, 2. Derecenin 5. Kademesinden emekli olan bir şube müdürü bugün asgari ücret kadar emekli maaşı alabilmektedir.  Bu seviyeye gelinmişse bir değil iki kere düşünmek gerek.

Emeklilere bakıyorum kahvehaneye bile gidemez duruma düşürülmüşler. Halka açık park ve bahçelerde günlerini geçirmekteler.

GSM şirketleri var. Turkcell, Vodafon, Türk Telekom. Bir yıllık sözleşmesi biten abone, GSM şirketine uğrar, kendisine en uygun, abonenin en az 25-30 TL üzeri bir teklif sunulur. Masada şirketin bir de başka GSM’den gelecek aboneler için yeni tarifesi yazılıdır. Bu tarife abone sahibine çok uygun gelir. Bana da bu tarifeden uygulayın denince “başka abonelerden gelecekler için” açıklaması yapılır. Sonunda “diğer GSM’lerden yeni abone olduğunuzda tarifeniz düşer” açıklaması yapılır. Mevcut abonesine bu imkanı varmeyen şirketler, abone sahibi müşteriyi sıkıntıya sokarlar.

Bu şirketler milleti kandırmak amaçlı TV reklamlarına verdikleri imkanların binde birini bile müşterisine çok görürler.

GSM şirketlerinin topladıkları paranın hesabını da kimse sormaz. Yönetim Kurulu üyelikleri siyasilerin tekelindedir.

Diğer önemli bir konu da üç harfli zincir marketlerin ekonomiyi nasıl perişan ettiğidir.

Sermaye geniştir, fabrikadan, ana distribütörden binlerce on binlerce sayıda bir ürünü aldığında, alış bedeli o kadar düşüktür.

Gariban mahalle bakkalı veya benzeri orta direk esnaf aynı ürünü az miktarda aldığı için iki katı fiyata almak zorundadır. Her mahallede birkaç tane bulunan bu zincir marketler kasaptır, bakkaldır, manavdır, zücaciyecidir, kırtasiyecidir, konfeksiyoncudur, beyaz eşya satıcısıdır, elektronik satıcısıdır, ekmek satıcısıdır. Bütün bunlar satılırken mahalle bakkalımız veya orta direk esnafımız felç hale getirilmektedir. Bu üç harfli zincir marketlerle yarışamaz, kapanır giderler. Bu üç harfliler sonra kendi aralarında anlaşarak, piyasayı, ülke ekonomisini felç ederler. Yaşanan gerçek budur. Pahalılık buradadır.

Büyük balık, küçük balıkları yok etmenin düzene sahip olmanın amacıyla zaten kurulmuştur.

Orta direk bu şekilde yok edilmiştir.

Gerisi hikayedir, masaldır.

Sevgi ve saygılarımla…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?