AMD, Zen 5 mimarisine dayanan Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemcileri piyasaya sürmek için yeni nesil AM5 anakartlarla birlikte geliyor. Ancak, sıra dışı bir adım atan AMD, beklenen 700 serisi yerine doğrudan 800 serisi anakartları piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu adımın arkasında, Intel'in 800 serisi anakart çipleriyle eşleşme isteği olduğu belirtiliyor.

Önümüzdeki hafta başlayacak olan Computex 2024 etkinliğinde anakart üreticileri, AMD'nin yeni işlemci ve anakart serisini sergileyecek. AMD'nin sergileyeceği anakartlar, Granite Ridge kod adlı Ryzen 9000 serisi işlemcilerle uyumlu olacak. Bu yeni çipsetler, 800 serisi olarak adlandırılacak ve Intel'in yeni anakart çipleriyle aynı isimlendirmeyi kullanacak. Bu durum, müşteriler için isimlendirme konusunda bir kafa karışıklığına neden olabilir.

WhatsApp'tan Durum Güncellemelerine Yenilik: Kare Çerçeveler Geliyor WhatsApp'tan Durum Güncellemelerine Yenilik: Kare Çerçeveler Geliyor

AMD'nin Ryzen 9000 işlemcileriyle uyumlu olan 800 serisi anakartlar şu modellerde piyasaya sürülecek:

  • Üst seviye: X870 ve X870E
  • Ana akım: B850 ve B850E
  • Giriş seviyesi: A820

Ryzen 9000 serisi işlemciler, yeni AM5 soketini kullanacaklar ve mevcut olan AM5 anakartlarla tam uyumlu olacaklar. Üreticiler, uyumluluk için BIOS güncellemelerini de yayınlamış durumda. Bu nedenle, yeni nesil Ryzen 9000 işlemcileri satın almadan önce anakartınızın uyumlu olduğundan emin olmak için BIOS güncellemesi yapmanız önemlidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ