Tokat Kalesi alt bölgesinde Semerkant Mahallesi’ndeki 11.7 hektarlık alanda bulunan evlerin can veya mal kaybına yol açma riski taşıması sebebiyle ’riskli alan’ olarak ilan edilmesinin ardından bölgedeki evlerin yıkılarak mahalle sakinlerinin taşınması için başlatılan süreçte önemli bir adım daha atıldı.

“Kaledibi Kentsel Risk Alanı Dönüşüm Projesi’ne start veriliyor

Semerkant, Kabe-i Mescit, Cami-i Kebir ve Erenleri etkileyen ve ilgilendiren Kaledibi Kentsel Risk Alanı Bakanlar Kurulu’nca 2013 tarihinde Afet Riskli Alan olarak ilan edilmişti.

Tokat'taki Gıj Gıj Baba Türbesi'nin gizemi çözülemiyor Tokat'taki Gıj Gıj Baba Türbesi'nin gizemi çözülemiyor

 Kaledibi Riskli Alanının dönüşümünü sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 05 Nisan 2021 tarih ve 709195 sayılı Bakan Olur’u ile Ankara Mahallesi çevre yolu kenarında bulunan bölge Rezerv Yapı Alanı olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda Kentsel dönüşüm sürecinde kullanılmak üzere yaklaşık 480 dönümlük alanda sırasıyla hali hazır harita, imar planına esas jeolojik etüt çalışmaları yapıldı. Belediye Meclisinin 07 Eylül 2023 tarihinde yapılan oturumunda da 1/5000 ölçekli nazım imar planı oy çokluğu ile onaylandı. Bu kararla birlikte bu bölgedeki kentsel dönüşüm sürecindeki planlama çalışması son aşamaya geldi.