Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov’dan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i ziyaret etti.

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Memmedov ve beraberindeki heyet, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkileri değerlendirmek ve yayıncılık alanındaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i ziyaret etti. Görüşmeye, Büyükelçi Memmedov’un yanı sıra Azerbaycan Büyükelçiliğinden Müsteşar Eldar Aliyev ve Başkatip Aygün Gojayeva katıldı. Başkan Şahin’e ise Üst Kurul Başkan Yardımcısı Deniz Güler ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkan’ı V. Osman Arvas da eşlik etti.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Büyükelçi Memmedov Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin tüm dünyaya örnek teşkil ettiğini ve özellikle Türk dünyası devletleri tarafından dikkatle ve takdirle karşılandığını belirtti. Bu coğrafyadaki en önemli iki devletin aslında tek bir millet olduğuna değinen Büyükelçi, gençlerin ve çocukların da bu bilinçle yetiştirilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı. Başkan Ebubekir Şahin, Azerbaycan’ın Türk milletinin gönlünde vazgeçilmez bir sevgiye sahip olduğunu ve bu dost ve kardeş ülkeyi Türkiye’den ayırt etmenin mümkün olmadığını belirterek iki ülke arasındaki bu ilişkilerin titizlikle korunmasının ve güçlendirilmesinin tüm coğrafyaya çok büyük katkılarının olacağını söyledi. Azerbaycan Cumhuriyeti Görsel İşitsel Konseyi (ARAŞ) Başkanı İsmet Sattarov ile de çok iyi ikili ilişkiler yürütüldüğünü belirten Başkan Şahin, sonbaharda RTÜK öncülüğünde ve TDT çatısı altında kurulması planlanan Türk Devletleri Teşkilatı Düzenleyici Otoriteler Forumu olan T-BRAF ile ilgili Başkan Sattarov’la sürekli irtibat halinde olduklarını belirtti. İki kardeş ülke arasındaki ilişkilere özellikle Türk yapımı tarihi filmlerin de olumlu katkı sağladığı ve bu filmlerin desteklenmesinin gerektiği görüşmede sıkça hatırlatıldı.

MHP’de Ahmed Cevad Enstitüsü’nün ilk toplantısı gerçekleştirildi MHP’de Ahmed Cevad Enstitüsü’nün ilk toplantısı gerçekleştirildi

Görüşme karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi.

Kaynak: iha