A5 Defence Cup, Türk savunma sanayisi şirketlerini futbol turnuvasında buluşturdu A5 Defence Cup, Türk savunma sanayisi şirketlerini futbol turnuvasında buluşturdu

Uluslararası Cittaslow Birliği, dünya genelinde sakin yaşam tarzını teşvik eden ve 30 ülkede 278 kentte kabul gören bir fenomen olarak biliniyor. Bu birlik, şehirlerden çevre düzenlemeleri, sosyal uyum, misafirperverlik gibi bir dizi kritere uymalarını talep ederek "sakin şehir" unvanını veriyor.

Türkiye, bu özel harekete 2009 yılında İzmir'in Seferihisar ilçesinin birliğe katılmasıyla katıldı. Ancak, son yıllarda Türkiye'nin dört bir yanından birçok ilçe, sürdürülebilir kalkınma, doğal ve kültürel mirasın korunması gibi önemli kriterleri yerine getirerek Cittaslow Birliği tarafından tanınmaya hak kazandı.

Cittaslow hareketi kapsamında Türkiye'den 17 ilin 22 ilçesi, "Sakin Şehir" unvanını elde etti. Bu ilçeler, hem yerel sakinler için daha yaşanabilir bir çevre sunuyor hem de turistlere benzersiz deneyimler sunma potansiyeline sahip.

Bu prestijli listeye yeni katılan ilçeler arasında İzmir'den Seferihisar ve Foça, Muğla'dan Akyaka ve Köyceğiz, Isparta'dan Eğirdir ve Yalvaç gibi önemli yerleşim yerleri bulunuyor. Aynı zamanda, Bolu'dan Göynük ve Mudurnu da listede kendine yer buldu. Diğer şehirler ise Ahlat, Arapgir, Finike, Gerze, Gökçeada, Güdül, Halfeti, İznik, Kemaliye, Perşembe, Şavşat, Uzundere, Vize ve Yenipazar olarak sıralanıyor.

Ancak, bazı komşu iller, Cittaslow Birliği tarafından henüz "Sakin Şehir" unvanı alamamış durumda. Yozgat'ın yanı sıra Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Amasya ve Tokat'ın hiçbir ilçesi bu prestijli listeye dahil edilmemiş durumda.

Türkiye'deki Cittaslow hareketi, sakin yaşam tarzını teşvik ederek farklı bir kalkınma modelini destekliyor. Bu model, şehirlerin çevre düzenlemeleri, hava ve su kalitesi, bisiklet yolları gibi kriterlere odaklanmasını ve böylece sakin yaşam felsefesine bağlı kalmalarını hedefliyor. Bu gelişmeler, Türkiye'nin dört bir yanındaki ilçelerin sürdürülebilir kalkınma ve çevresel bilinci artırmaya yönelik kararlılığını yansıtıyor.