Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “İsrail katlediyor, dünya İzliyor katliama tepkisizliği içimize sindiremiyoruz” dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan İsrail’in Filistin’deki katliamlarına tepki gösterdi ve İsrail’e karşı tepki eylemleri yapılarak katil devlet İsrail’e ‘dur’ denilmesi çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yusuf Yazgan, İsrail’in Filistinliler’e yönelik başlattığı katliam ve soykırımın 7.ayı geride kalırken hayatını kaybedenlerin sayısının 35 bine yaklaştığını hatırlatarak, “Binlerce çocuğun hayatını kaybettiği, 80 bin kişinin yaralandığı İsrail saldırılarını, bütün dünya adeta canlı yayında izliyor. Batının insan hakları ve savaş suçları konusundaki çifte standardını biliyoruz da, İslam dünyasındaki sessizliği anlamakta zorlanıyoruz. Yapılan diplomatik ve protokol konuşmalarında insanlığın vicdanı olarak söylenen sözlerin hayata geçmesi, duyarlılığın söylemden eyleme geçmesinin zamanı geldi de, geçiyor bile” İfadelerini kullandı.

Filistin’in yanında olduğunu söyleyenlerin, söylemlerini eyleme dönüştürmüş olması halinde, şimdiye kadar Filistin’in gerçek sahibi olan Filistinliler’in kendi topraklarında özgürce ve güven içinde yaşamasının sağlanabileceğini belirten Yazgan, “Tepkiler ve gerekli baskılar oluşsaydı şimdiye kadar terörist devlet İsrail, savaş suçundan yargılanmalıydı. Şimdiye kadar, kan ve gözyaşı dinmeliydi. Şimdiye kadar hastaneler mezarlık değil, şifa kapısı olmalıydı. Şimdiye kadar Mescid-i Aksa’nın esareti sona ermeli, ‘dayanamıyorum bu ayrılığa, kucaklasın beni İslam’ sözü hayata geçmiş olmalıydı” diyerek duyarsızlığa tepki gösterdi.

Katledilen, yerinden yurdundan sürgün edilen, yollarda başına bomba yağdırılanların Hristiyan ya da Yahudi dünyasından birisi olsaydı, katil devletin eylemlerinin çoktan sona erdirilmiş olacağını belirten Yusuf Yazgan, katledilen, soykırıma tabi tutulanların Müslümanlar olması sebebiyle bütün dünyanın sessizliğe büründüğünü kaydetti.

Samsun'da Fener Alayı ve Gençlik Haftası Yürüyüşü düzenlendi Samsun'da Fener Alayı ve Gençlik Haftası Yürüyüşü düzenlendi

Yazgan, İsrail’e dur demek, Filistin’e destek olmak için sivil toplum örgütlerinin, kanaat önderlerinin, siyasi partilerin ve toplumun bütün kesimlerinin bir araya gelmesi ve harekete geçmesi çağrısında da bulundu.

Açlığa mahkum edilen, ölüme mecbur edilen bir milletin ölümünün bu kadar duyarsızca karşılanmaması gerektiğini de dile getiren Yusuf Yazgan, dünyanın değişik ülkelerinde başlayan ve gittikçe yayılan üniversitelerdeki Filistin’e destek eylemlerine, Türkiye’den bir katkı ya da benzer destek olmayışının da anlaşılmaz olduğunu ifade etti.

Büyük şehirlerden başlamak üzere Filistin’e destek mitingleri düzenlenmesi çağrısında da bulunan Yazgan, İsrail’e her alanda baskı kurularak, katil olduğunun yüzüne haykırıldığı eylemler yapılarak, Filistin’e destek seslerinin yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Yusuf Yazgan açıklamasında, şimdiye kadar yaşam hakkından yana, özgürlükten yana, eşitlikten yana, barıştan yana, çocuk haklarından yana, eğitim haklarından yana olan herkesin on binlerce masum Filistinli’nin katledilmesine karşın dünyayı titretmesi gerektiğini kaydederek, bu tepkisizliğin İsrail’i cesaretlendirdiğini vurguladı.