MEB: Sözlü sınavların takvimi belli oldu MEB: Sözlü sınavların takvimi belli oldu

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde farkındalık etkinliği düzenledi. Etkinlik, üniversitenin yemekhane alanında, Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Sönmez ile öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlik kapsamında, 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme" hakkında bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Broşürde, çocuk haklarına dair temel prensipler ve çocukların sahip olduğu haklar vurgulandı. Ayrıca, çocukların doğumdan itibaren sahip olduğu isim hakkı, vatandaşlık kazanma hakkı, ana-babasını bilme ve onlar tarafından bakılma hakkı gibi temel haklar açıklandı.

Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü öğrencileri, etkinlik sırasında 1000 adet basılan broşürleri dağıtarak çocuk hakları konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Ömer Faruk Sönmez, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, çocuk haklarının önemine vurgu yaparak, dünyanın çeşitli yerlerindeki çocuk hakları ihlallerini kınadı. Ayrıca, Eğitim Fakültesi olarak topluma hizmet uygulamaları kapsamında gerçekleştirdikleri farkındalık çalışmasının, özellikle kampüste diğer fakültelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Sönmez, "Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989'dan beri kutlanan ve farkındalık çalışmalarının yapıldığı bir gün. Bu kapsamda çocukların temel haklarına dikkat çekmek, bilgilendirmek amacıyla broşür dağıtımı gerçekleştirdik. Çocuk hakları ihlallerini kınıyoruz ve bu konuda toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz." dedi.