(Haber-Foto: Mustafa Işık)

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi çalışanlarının promosyon ihale ücretlerinin düşük olması nedeniyle, Eğitim-İş Tokat Şubesi adına MYK üyesi ve Eğitim-İş Sendikası Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer bir basın açıklaması yaptı. İl binasında yapılan basın açıklamasına Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademisyenleri İbrahim Yiğitoğlu, Doç. Dr. Hüseyin Mertol, Tokat Eğitim İş Şube yönetimi ve Eğitim Şube Başkanı Ümit Doğan katıldı.

 

“AKADEMİK VE İDARİ PERSONELİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIŞTIR”

            Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde çalışan yaklaşık 1306 akademik personel ve 1721 idari personelin promosyon sözleşmesi için 2023 yılı mayıs ayına ihaleye çıktığını hatırlatan Eğitim-İş Tokat Şubesi MYK üyesi ve Eğitim-İş Sendikası Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer, “bu ihale sürecinde ilk olarak 24.750 liralık teklif verilmiş daha sonra bankaların bu sözleşmeye gelmemesi nedeniyle 2023 Haziran ayında tekrar ihaleye çıkılarak 20.000 lira değerindeki promosyon sözleşmesi rektörlükçe imzalanmıştır. 2023 Haziran ayında yürürlüğe giren ve dönemin koşullarında bile ortalama değerin çok altında kalan 20.000 liralık bu sözleşme bedeli revize edilmelidir. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde eğitim emekçilerinin temsilcisi olan diğer sendikalar da bu promosyon bedelinin düşük olduğuna dair aynı fikirdedirler. Bu promosyon bedeli açlık sınırı altında maaş alan Akademik ve idari personeli hayal kırıklığına uğratmıştır.  Tüm bu olumsuz mali tabloların üzerine, bankaların eğitim emekçilerine günümüz ekonomik koşullarına uygun bir promosyon ödemesine yanaşmaması asla kabul edilemez. TOGÜ rektörlüğünün maaş promosyonları ihalesi için 2023 Temmuz memur zammını beklemesi ve güncel maaş oranları üzerinden bankalara yeniden bir ihale teklifinde bulunmasını önermekteyiz.

 

“TOKAT KAMUOYUNA TEKRAR HATIRLATALIM”

Eğitim-İş Sendikası Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer, “İç İşleri Bakanlığı 2022 Kasım ayında bir kalemde tüm personeline 27.500 liralık promosyon anlaşması yapabilmiştir. EYT'den emekli olan emektarlarımıza şu anda bile ortalama 12.500 lira banka promosyonu verilebilmektedir. 2002'de Anadolu Üniversitesi personeline 41 bin lira banka promosyonu ödenebilmiştir. OYAK RENAULT,  Bursa fabrikasında çalışan 6.000'e yakın çalışanına 72.500 lira banka promosyonu ödenebilmiştir. Eğitim İş Sendikası Tokat şubesi olarak bizleri yok sayan maaş Bankasını uyarıyoruz,  Günümüz koşullarında bir promosyon ücreti ödenmemesi durumunda ise; maaş ve ek ders ücretlerinin ve döner sermaye ödemelerinin ödeme günü başka bankalara taşınması, Fatura talimatlarının maaş bankasından iptal edilmesi ve Kredi kartlarını kapatılması gibi seri eylem kararları almaktan çekinmeyeceğimizi Tokat basınına ve Tokat kamuoyunda duyururuz.” açıklamalarda bulundu.