Salih Ertaçoğlu yazdı.

Gazetemizde gündem konularını hatırlamak için Şubat ve Mart ayına ait olanları inceleme imkanı buldum. Güçlünün yanında yer almayı maharet sayan, doğrulardan uzak duran, haksız suçlamalar yapılan köşe yazılarını da üzülerek tekrar gördüm. Umarım ki bu kişiler sonuçlardan ders alabilmiş olsunlar.

Değerli kardeşim, arkadaşım, Tokat yerel basınının ayakta kalmasını sağlayan, Turhal Hakimiyet Gazetesi sahibi Hikmet ULUÖZLÜ’nün (Tokat’ımızda da yıllarca gazete çıkarmıştır) yayınladığı başsağlığı mesajından Üniversitemiz Rektörlerinden rahmetli Prof. Dr. Mümtaz Turgut Topbaş’ın vefat haberini gördüm.

Evet, başsağlığında belirtildiği gibi, Üniversitemizin gelişmesi, Tıp Fakültesinin kurulması ve ilçelerimizde yüksek okulların açılmasını sağlamıştır Hocamız.

Şehrimizde, Üniversite, fakülte konularının olmadığı 1980’li yılların başında, rahmetli Belediye Başkanımız İsmet SARAÇOĞLU ile birlikte, o dönemin “YÖK” üyelerine şehrimizle ilgili bilgiler verip fakülte, üniversite ihtiyacımızı belirten mektupları, istekleri kaleme almıştım. Bunlar arasında rahmetli Mümtaz Turgut Topbaş hoca da vardı.

Hikmet Uluözlü kardeşim vefalıdır. Güzel bir örnek daha vermiştir. Hizmeti bulunanları hatırlamak, vicdani bir görev de olmalıdır.

Sivas’taki Ziraat Fakültesi’nin Tokat’ımıza getirilmesini sağlayan rahmetli Korgeneral Tevhit Kural paşa o yıllarda YÖK’te askeri temsil ediyordu. Ağırlığını koyarak, Fisunoğlu paşamızla, Ziraat Fakültesini şehrimize kazandırmışlardı.

Paşanın bu hizmeti karşılığı, Belediye meclisimizce doğduğu evin sokağına ismini vermiştik.

Sonradan öğrendik ki, bazı mahalle sakinleri “Biz bu ismi bilmiyoruz” diye itiraz etmişler. Belediye Meclisi de Tevhit KURAL paşayı hatırlamayıp ismini kaldırmıştır. Vefasızlık örneği verilmiştir.

Hikmet kardeşime sağlıklı ömürler diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

** Editör Notu:

Korgeneral M. Tevhit Kural Kimdir?

Korgeneral KURAL, 1926 yılında Tokat’ta doğmuştur. 1947 yılında Kara Harp Okulu’ndan Topçu Asteğmen olarak mezun olmuştur.

1964 yılında Kara Harp Akademisi’nden Kurmay Yarbay olarak mezun olmuştur.

1958-1959 yılları arasında 16 ay yurtdışında Güdümlü Mermi Ateş Kontror Sistemleri Bakım Kursu görmüştür. 1965 yılında Gelibolu 4’üncü Tüm.K.lığı 19’uncu Top.Tb.K.Yrdc.lığı, 1966 yılında Gelibolu P.Tug.Hrk.Eğt.Ş.Md.lüğü, 1968 yılında MGK Gen.Sek.Öz.Fa.Ş.Md.Yrdc.lığı görevlerini yürütmüştür.

1970-1972 yılları arasında Beyrut Kara Ataşeliği yaptıktan sonra 3’üncü Or.K.lığı Loj.Bşk.P.P.Sb.lığı ve Bşk.Yrdc.lığı görevine atanmıştır.

1973 yılında Tuğgeneralliğe yükselmiş, Tatvan 10’uncu P.Tug.K.lığı’na, 1974 yılında K.K.Prs.Tayin Bşk.lığı’na atanmıştır. 1977 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiş, K.K.Prs.Bşk.lığı’na ve 1980 yılında da Keşan 4’üncü P.Tüm.K.lığı’na atanmıştır.

1981 yılında Korgeneralliğe yükselerek Harita Genel Müdürlüğü’ne atanmış bu görevi 24.12.1981 tarihine kadar sürdürmüştür.

Korgeneral KURAL, 23 Aralık 1981 tarihinde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyeliğine atanmıştır.

Korgeneral KURAL, 24 Haziran 1982 tarihinde vefat etmiştir. (Kaynak: Kim kimdir Biyografi Bankası)