Kırşehir’de yer alan müzelerin ziyaretçi sayıları açıklandı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Fidan, şehirde bulunan müzelerde yaklaşık 250 bin vatandaşı ağırladıklarını söyledi.

Kırşehir’de DEAŞ operasyonu: Ebu Bekir E-Bağdadi’nin akrabası yakalandı Kırşehir’de DEAŞ operasyonu: Ebu Bekir E-Bağdadi’nin akrabası yakalandı

Çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir, doğal ve tarihi hazineleri ile turizm açısından önemli bir potansiyel taşıyor. Kentteki müzeler hakkında bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Fidan, Kırşehir müzeleri ve Anadolu tarihine ilgi olduğunu söyledi. Fidan, "Dünya kültür mirasının tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından dünya genelinde Müzeler Günü kutlanıyor. Kendi alanında Türkiye’de ilk ve tek Kırşehir Ahilik Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Kaman Arkeoloji Müzesi mevcut. Kaman Arkeoloji Müzesi’nde toplamda 5 bin 693 eser bulunmakta. Japon Bahçesi ile birlikte 150 bine yakın ziyaretçi sayısı mevcuttur. Kırşehir Arkeoloji Müzesi’nde ise 10 bin ziyaretçi, eser sayısı ise 8 bin 941 adettir. Merkezde bulunan Ahilik Müzesi’nde ise 95 bin ziyaretçi sayısı mevcuttur" dedi.

Ahi Külliyesi içerisinde yer alan ve alanında ilk olma özelliğiyle bilinen müze başta olmak üzere Kırşehir Müzesi’nde bin 222 arkeolojik eser, bin 259 adet etnografik eser bulunurken, 6 bin 461 adet de sikke bulunuyor. Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde 4 bin 860 arkeolojik eser, 179 sikke, 17 çivi yazılı tablet, 334 de mühür ve mühür baskısı ile birlikte toplam 5 bin 391 eser yer alıyor. Kırşehir Ahilik Müzesi açıldığı günden itibaren 95 binden fazla kişiyi ağırlarken, Kırşehir Müzesi’ni ise 2023 yılı başından bugüne kadar 20 bine yakın kişi ziyaret etti. Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile Japon Bahçesi de 2023 yılı başından bugüne kadar yaklaşık 140 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Kaynak: iha