Haber-Foto: Mustafa Işık

2023-2024 Eğitim-Eğitim yılı 11 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Çanta, kırtasiye ve ayakkabı gibi temel ihtiyaçlarını almak için veliler alışveriş yapıyor. Tokat Meydan Esnaflarından Doğan Ayakkabı firma sahibi Mehmet Doğan, satışların düşük olduğundan dert yandı. Artan maliyetler ve gelen zamların ardından velilerin ayakkabı almak için kararsız olduğunu belirten Mehmet Doğan, yazlık sezonun bitmesi, kış sezonuna geçilmesinden dolayı vatandaşların beklediğini söyledi. Gelen zamlarda dolayı artan maliyetlerden dolayı esnafın zorlandığını, genellikle köylü kesime satış yaptıklarını hatırlatan Doğan, çiftçilerin mahsulleri bu sene olmadığından satışları etkilediğini ifade etti. Tokat Meydan Esnaflarından Mehmet Doğan, “Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı arifesinde düşük bir tempoda geçti satışlarımız. Şu an için yine düşük seyrediyor. inşallah canlanmasını ümit ediyoruz. Ama hareketli bir satışımız yok şu an. Bir de tam mevsim geçişlerinin ortasındayız. Yazlık, kışlık, meselemiz var. Elimizdeki yazlık sporları tam eritemedik ve kışlığa da tam geçemedik. Müşteri de şu an ne alacağını tam bilmiyor. Biraz kışlığa meyilli. Umut ediyoruz, işlerin iyi olmasına ama şu an durgun piyasa.” dedi.

“FİYATLAR ÇOK YÜKSEK, AŞIRI BİR FİYAT TAKİBİ YAPAMAZ DURUMA GELDİK”

Genel Başkan Canpolat: “Ocak Partisi, Milletin Umudu, Siyasetin Ahlaki Yapısı Olacak“ Genel Başkan Canpolat: “Ocak Partisi, Milletin Umudu, Siyasetin Ahlaki Yapısı Olacak“

Mehmet Doğan,  “iki sene önce yüz liraya, yüz yirmi liraya aldığımız sporu şu an sattığımızın üstünde paraya temin ediyoruz. İki yüz lira, iki yüz elli lira. Bunu alıp tezgaha koymak mesele. bir takım alıyoruz iki üç bin lira para koyuyoruz. Satmaya çalışıyoruz, bu sefer satışları da düşük. Kar marjı düştü. Kiralar yüksek. Esnaf olarak zor durumdayız. Ama kışın belli olur gibime geliyor, bu piyasanın etkisi. Esnafa olan etkisi. Çünkü piyasa durgunlaşınca, işler düşünce bu kiraydı, bir eleman çalıştırıyorsa, elemanın ücreti, sigorta primleri, bağ kurumundan hepsi üst üste geldiği zaman esnafı bayağı bir zorluyor. Esnaf şu an boştan, harçtan öyle geçiniyor. Örnek veriyorum dışarıdan evraklı bir iki aylık kredi kartına, malzemeyi getiriyoruz. Burada satmaya çalışıyoruz. Ödemelerimizi yapmaya çalışıyoruz. Onları ödüyoruz. Tekrar karta yükleniyoruz, tekrar onlarla uğraşıyoruz. böyle bir dönemece de giriyorsunuz. Spor ayakkabılarının şu an en düşük fiyatı 200 liradan başlıyor 450-500 liraya kadar çıkıyor. Burası meydan biliyorsunuz. Köylü kesiminin uğrak yeri esasen. Üst kesim dediğimiz memur kesimi meydana pek uğramıyor. Bizim müşteri potansiyelimiz genelde köylü kesimi. Onlarda da bu sene mahsulü tam alamadılar. Hastalık çoğaldı. Tam mahsulden gelir elde edemediler. O da tabii işimize yansıyacak. Bir de bir iki çocuğu varsa bir ailenin, iki çift ayakkabı alsa en düşük 400-500 lira para verecek. bu da emekliyse, dar gelirliyse Allah yardım etsin. Şu anki ortamda çok zor. Bunun dışında çanta da satıyoruz. Çanta fiyatları da geçen seneye göre iki katı. geçen sene normal bir çanta yüz elli, iki yüzdü. Şu an 300-450 bandında gidiyor. Dediğim gibi okul masrafları aşırı, bizim dükkana gelen bir ayakkabıyla 250 liradan çıksa, kırtasiyesi var. Çantası var. bir çocuğun en düşük maliyeti 2-3 bin lira arasında değişecek.” açıklamasında bulundu.