Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde National Aviation Academy tarafından organize edilen, International Sustainable Aviation and Energy Research Society’nin (SARES) faaliyetlerinden biri olan ve ESTÜ’nün de düzenleyen kurumlar arasında yer aldığı ’International Symposium on Unmanned Systems: AI, Design and Efficiency (ISUDEF’24)’ sempozyumuna Honorary Chair olarak katıldı.

Rektör Prof. Dr. Özcan, yaptığı açılış konuşmasında ESTÜ’nün fakülte ve bölümlerini tanıtarak, özellikle havacılık ile ilgili bölümler hakkında online ve on-site katılımcılara detaylı bilgiler aktardı. Konuşmasının devamında insansız hava araçlarının günümüzü nasıl şekillendirdiğinden ve geleceği nasıl etkileyebileceğinden bahseden Rektör Prof. Dr. ÖZCAN, ESTÜ’nün İHA’lar konusunda hem program bazında hem de öğrenci takımları bazında yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi aktarımında bulunarak misafirperverliklerinden ötürü tüm National Aviation Academy çalışanlarına teşekkür etti.

Türk Ocaklılar eğlendi Türk Ocaklılar eğlendi

Rektör Prof. Dr. Adnan Özcan’dan, Azerbaycan National Aviation Academy Rektörü Prof. Dr. Arif Pashayev’e ziyaret

ISUDEF’24 sempozyumu çerçevesinde Azerbaycan’da bulunan ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, Azerbaycan National Aviation Academy (Azerbaycan Milli Aviasiya Akademiyası) Rektörü Prof. Dr. Arif Pashayev’i de ziyaret etti. Azerbaycan National Aviation Academy Rektörlüğü makamında gerçekleşen ziyarette, ESTÜ Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hikmet Karakoç da hazır bulundu.

İki kurum arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı

Görüşmede 2 üniversite arasındaki muhtemel iş birlikleri değerlendirildi ve kurumlar arası akademik ilişkileri geliştirmek amacıyla bir ikili iş birliği anlaşması (MoU: Memorandum of Understanding) imzalandı. Rektör Prof. Dr. Özcan, imzalanan iş birliği anlaşmasına yönelik olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ikili ilişkilerin artırılması Türk camiası bakımından oldukça önemli. İki kurum arasında imzalanmış olan ikili iş birliği anlaşması sonrasında iki kurum arasında artacak iş birlikleri ve yürütülecek olan akademik çalışmalar, her iki ülkeyi de ileriye taşıyacak” dedi.

Azerbaycan National Aviation Academy Rektörü Prof. Dr. Pashayev, ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirtirken, ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Özcan da nazik karşılamaları ve misafirperverlikleri için Rektör Prof. Dr. Pashayev’e teşekkürlerini iletti.

Kaynak: iha