Samsun'da önündeki traktörden savrulan 13 bin 600 lirayı bulan kişi, parayı sahibine verdi Samsun'da önündeki traktörden savrulan 13 bin 600 lirayı bulan kişi, parayı sahibine verdi

Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Elif Köse Avan, Türkiye’deki başıboş köpek problemini değerlendirerek, "Evcil hayvanlara çip takılmasıyla ilgili düzenlemede süre uzatılmalı. Çip taktıramayan insanlar hayvanlarını sokaklara bırakmaya başladılar. Ayrıca bu hayvanların acilen kısırlaştırmalarının yapılması ve doğal yaşam alanlarının belirlenmesi lazım" dedi.

Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası, ’Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün 24. yılı ve veterinerlik eğitiminin 182. yılı nedeniyle İlkadım ilçesinde bulunan Onur Anıtı önünde çelenk sunma töreni ve basın açıklaması yaptı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin de katıldığı program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Akabinde Veteriner Hekimler Odası, Samsun Tabip Odası, Samsun Diş Tabipleri Odası ve Eczacılar Odası anıta çelenk bıraktı.

"Cezaya istinaden insanlar sokaklara hayvanlarını bırakmaya başladılar"

Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Elif Köse Avan, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) verdiği röportajda, "Öncelikli olarak çip yasası olarak bilinen 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ’Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’in uzatılması ve insanların bu konuda mağdur edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Sokak hayvanların popülasyonlarına sebep olan biz insanlarız. Yerlerini istila ederek sebep oluyoruz. Cezaya istinaden insanlar sokaklara hayvanlarını bırakmaya başladılar. Bunun haricinde acilen kısırlaştırmaların yapılması, doğal yaşam alanlarının belirlenmesi ve hayvanların yaşayacak alan sınırlarının, beslenme noktalarının mutlaka tedarik edilmesi gerekiyor. Biz veteriner hekimler olarak gerek Samsun’da gerekse de tüm Türkiye’de devletimize ve milletimize bu konuda yardımcı olmaya hazırız” dedi.

"Her yıl 3 binin üzerinde genç veteriner istihdam sorunu yaşıyor"

Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası, "Bakana bağlı Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü yeniden açılmalıdır. Plansız arttırılan fakültelerle eğitimde nitelik tartışılır hale gelmiş, her yıl mezun olan 3 binin üzerinde genç veteriner istihdam sorunu yaşamaya başlamıştır. Hiçbir uygulama dersi almadan iki yıllık uzaktan eğitim bölümlerinden mezun olanların veteriner fakültelerine geçiş yapması bilime aykırı olup, hayvan ve insan sağlığı açısından da risktir. Atanamayan binlerce genç meslektaşımızın umutları kırılmış, geleceklerini yurt dışında aramaya başlamışladır. Son iki yılda yurt dışına gitmek için başvuranların sayısı 20 kat artmıştır. İnsana yapılan yatırım boşa gitmiş, nitelikli beyinler ülkeyi terk etmeye başlamışlardır. Serbest çalışan veteriner hekimler orantısız mevzuatın getirdiği ağır ceza ve baskılarla hastalarına yeterli zaman ayıramaz, işlerini yapamaz hale getirilmişlerdir. Belediyelerde çalışan veteriner hekimler, merkezi ve yerel idarecilerin inisiyatif almamaları nedeniyle hedef haline getirilmiş, mobbing, psikolojik ve fiziki şiddet altında çalışmak zorunda kalmışlardır. Veteriner hekimler sağlıkta şiddet yasası kapsamı dışında tutulduğundan çalıştıkları her alanda şiddet girişimlerine açık hale gelmişlerdir. Gıda, ilaç ve diğer alanlarda çalışan veteriner hekimler yıllardır iş ve ücret güvencesi olmadan çalıştırılmaktadırlar" diye konuştu.

Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Kaynak: iha