Kentteki tarihi konakların restore çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, eski askerlik şube binasını kent müzesine dönüştüreceklerini ve basın müzesi kuracaklarını da açıkladı.

Yozgat evleri olarak da bilinen tarihi konakları restore ettirmek için çalışmalara başladıklarını belirten Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, bu konakları turizme kazandıracaklarını söyledi.

“Restorasyon çalışmalarını hızlandıracağız”

Arslan yaptığı açıklamada, “İstanbulluoğlu Mahallesi’nin üst kısımlarında Yozgat evlerinden oluşan bir tarihi doku oluşturup bir sokak ortaya çıkartmak istiyoruz. Daha önce 10’un üzerinde konak restore edildi. Şimdi ise 2. Karslıoğlu Konağı’nın restorasyon projesini ihaleye hazırlıyoruz. Bizim bu dönemdeki önceliğimiz eskileri restore etmek olacak. Belediyenin elinde şu anda 30’a yakın eski ev ve konak var. Kamulaştırması tamamlanmış, inşallah ilk dönemde olduğu gibi bu dönemde de bu tür restorasyon çalışmalarını hızlandıracağız.” dedi.

“Eski askerlik binası kent müzesi olacak”

Bozok yaylasında açan gelincikler görsel şölen sunuyor Bozok yaylasında açan gelincikler görsel şölen sunuyor

Eski askerlik şube binasını kent müzesine dönüştüreceklerini de ifade eden Arslan, "Eski askerlik şubesi, Milli Saraylar’dan kent müzesi olarak kullanılmak üzere belediyemize tahsis edildi. Biz bunu amacı doğrultusunda kullanmak istiyoruz. Kent müzeleri şehrin geçmişini anlatmak, şehri tanıtmak açısından son derece önemli şehirde mutlaka bulunması gereken yapılar. Yozgat’ı bir kent müzesiyle tanıştıracağız. Restorasyonu tamamlanmak üzere olan Yanan hamamını da sosyal ve kültürel amaçlı kullanmak istiyoruz." diye konuştu.

“Basın müzesi kent park mevkine kurulacak”

Kentte basın müzesi kurmak için de çalışma başlatacaklarını anlatan Arslan, “Yozgat’ın en azından yakın tarihi geçmişini bir araya toplayarak kentin geçmişine ışık tutacak bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Basın müzesini çok önemsiyorum çünkü yerel basınımızın elinde çok değerli materyaller var. Yozgat’ın geçmişini, tarihini, kültürünü yansıtma açısından bunun heder olmaması lazım. Hem basılı malzemenin hem de kullanılan basılı olmayan malzemenin bir müze ortamında sergilenmesinin Yozgat için çok önemli olduğuna inanıyorum. İnşallah şu ilk günler telaşı geçtikten sonra basın mensuplarımızla bir araya gelip en güzel şekilde bir basın müzesini gerçekleştirelim istiyorum. Bunun için de Kent Park’ta nikah dairesinden boşalacak mekanı düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: iha