CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir yazılı açıklama yaparak, gazilerimizin kahramanlığını ve vatanları için gösterdikleri fedakarlıkları vurguladı.

Durmaz açıklamasında, "Bizler, Anadolu’da aziz milletimizi var eden, İstiklal Savaşı'nda tüm yokluklara, zorluklara karşı vatanlarına sahip çıkan, canla başla direnç gösteren bir ulusun evlatlarıyız. Atalarımızın söylediği gibi, 'Geçmişini bilmeyen, geleceğini tayin edemez.' Bugün, geçmişimizi ve geleceğimizi var eden bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz gazilerimizin günüdür." dedi.

Açıklamada vurgulanan bir diğer önemli nokta, gazilik ve şehitlikte kademe veya yarış olmadığı oldu. Vekil Durmaz, tüm gazilerin aynı haklarla korunduğu yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğine dikkat çekti. Gazilere olan bu borcun en iyi şekilde ödenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Tokat’ın gündeminde bağlantı yolları var Tokat’ın gündeminde bağlantı yolları var

Durmaz, açıklamasında şunları da belirtti: "Bugün 19 Eylül Gaziler Günü, ancak biz sadece bugün değil, her gün gazilerimize minnet duymalıyız. Gazilerimizin sosyal ve ekonomik koşullarını, yaşam koşullarını daha iyi hale getirmek, millet olarak üzerimize düşen bir sorumluluktur. Bu nedenle TBMM'de yeni dönemde daha yoğun çalışmalar yürüteceğimizin sözünü veriyoruz."

Son olarak Durmaz açıklamasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerin ve gazilerin minnetle anıldığını belirterek, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazilik" unvanı ve "Mareşallik" rütbesinin verilişinin 102. yıl dönümüne özel bir vurgu yaptı. Aynı zamanda tüm gazilerin de Gaziler Gününu kutladı.