Maydanozgiller familyasına ait bir bitki olan kereviz, yaz kış demeden tüketilmesi gereken bir besindir. Kolesterol seviyesini azaltan ve yüksek tansiyonu düşüren bu besin, aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Bu yüzden diyet menülerinde sık sık yer verilir. C vitamini bakımından zengin olan kereviz, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Kereviz yalnızca sebze yemeklerinde değil, et, çorba ve meze yapımında da kullanılır. Türk mutfağında daha çok kök kısmının kullanıldığı bu mucizevi bitki yurt dışında ise yeşil yaprakları ve sapı ile birlikte tüketilir.

Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kereviz, maydanozgiller familyasındandır. Lif yararlı karbonhidrat,  vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Kereviz ; A,C,D,E,K, folat B6, potasyum ve B5 gibi vitaminleri potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineralleri içerir.  

100 gr kerevizde, 42 kalori bulunur besin değerleri de bu şekildedir; 9,2 gr Karbonhidrat, 8 gr Lif ,100 mg Sodyum ,115 mg Potasyum ,43 mg Kalsiyum , 15 mg Magnezyum,70 mg Fosfat , 0,7 mg Demir , 0,4 mg Çinko ,8 mg C vitamini ,0,5 mg E vitamini , 0.04 mg B1 Vitamini ,0.07 mg B2 vitamini ,0.20 mg B6 Vitamini bulunur.

Depresyonun tatlı ilacı, faydaları saymakla bitmiyor Depresyonun tatlı ilacı, faydaları saymakla bitmiyor

Kerevizin faydaları şunlardır;

Kalbi Korur ve Damarları Temizler:

Kereviz içerdiği antioksidan ve antiinflamatuarlarla damarları korur güçlendirir. Kereviz, ftalid içerdiğinden damarların düz kasları rahatlatır. Bu madde, damarlarının genişlemesine ve kan basıncının düşmesine neden olur böylece kolesterol seviyesini de düşürür.

Beyni Güçlendirir:

Antioksidan, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi temel mineralleri içerir,Bu mineraller beyin sağlığı için elzem maddelerdir.

Kanserden Korur:

Apigenin ve luteolin maddeleri kerevizin kansere karşı korumada çok etkili bileşenlerdir. Bu maddeler kerevizde çok yüksek miktarda bulunur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Kereviz antioksidan kaynağıdır. Askorbik asit , beta karoten, polifenol içermektedir. Bunlar serbest radikallere karşı vücudu korur.

İdrar Söktürücüdür:

İçerdiği yüksek potasyum sebebiye vücuttaki fazla ödemi atarak vücudun rahatlatır su bilançosunu sağlar.

Mideyi Temizler: 

Kerevizin içerdiği antioksidanlar ve lifler  mide duvarını temizleyerek mide sağlığını korur.