Bursa'da istihdama 'Yıldırım' katkı Bursa'da istihdama 'Yıldırım' katkı

Bugünkü Kabine Toplantısı, Türkiye'de Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) üye olan emeklileri yakından ilgilendiren bir konuya odaklanacak. ÇKS'li emeklilerin, Cumhuriyet ikramiyesi ödemelerinden mahrum kalmaları üzerine ortaya çıkan mağduriyet, bugünkü toplantıda ele alınacak ek düzenleme ile giderilmeye çalışılacak.

Cumhuriyet ikramiyesi ödemelerinin, genel olarak çalışan emeklilere yapılmayacağı bilinirken, ÇKS'ye kayıtlı 1.6 milyon emekli çiftçinin hesaplarında ikramiyeyi görememesi bir sürpriz yarattı. Bu durumu düzeltmek amacıyla, emekli çiftçiler AK Parti milletvekilleri ve parti yönetimine başvurarak 5000 TL emekli ikramiyesi taleplerini iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili olarak Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan ile görüşme kararı aldı. Bugünkü Kabine Toplantısı'nda, Ortadoğu'da yaşanan gerilimin yanı sıra ekonomik konuların ana gündemi oluşturması bekleniyor. Asgari ücret, emekli ve memur zammı ile birlikte 5000 TL Cumhuriyet ikramiyesi için ek düzenleme konularının da masaya yatırılacağı toplantıda, ÇKS'li emekliler için yapılacak özel düzenleme konusu da detaylı bir şekilde ele alınacak.

Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2024 yılında geçerli olacak maaş zamlarıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Kabine Toplantısı'nda, maaş zamlarıyla ilgili detaylar da masaya yatırılacak ve bu kapsamda emeklilerin beklentileri göz önüne alınacak.

Konuyla ilgili resmi açıklamaların Kabine Toplantısı sonrasında yapılması beklenirken, emekli çiftçilerin talepleri ve beklentileri kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. ÇKS'li emeklilere yönelik yapılacak düzenleme, Meclis sürecine girdiğinde yeni ödemelerin yapılması bekleniyor.