İSTANBUL (AA) - Metro Türkiye, çocukların gelişimi ve sağlığı için dengeli beslenmenin, gıdaların izini sürmenin ve gıda okuryazarlığının önemine dikkati çekmek üzere Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile bir araya geldi.

Metro Türkiye'de yapılan açıklamaya göre, Yeni eğitim öğretim döneminin başladığı bugünlerde aileleri alışveriş telaşı sardı.

Çocukların her gün kullandığı defterlerden boyama setlerine, kalemlerden kitaplara tüm kırtasiye ürünlerinde kalite ve güvenilirlik oldukça önemli. Yıl boyunca çocukların gelişimini etkileyen beslenme alışkanlıkları için tükettikleri gıdaların içeriği ise dikkatle ele alınması gereken bir diğer başlık.

Metro Türkiye, yeni okul döneminde okul alışverişinde ihtiyaç listesinde olmayan ama bütün bir yıl değer taşıyan sağlıklı beslenme için çocukların güvenilir kaynaklardan, kaliteli ve tarladan sofraya izlenebilir gıdalar ile beslenmesinin öneminin altını çiziyor.

Metro Türkiye, "Beslenme Çantanda Ne Var?" diyerek gıda okuryazarlığı konusunda farkındalığını artırmak, çocukların gün içerisinde dengeli beslenmelerine yardımcı olmak için Koçak ile bir araya geldi.

Sağlıklı ve iyi bir okul dönemi için beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Dilara Koçak, besleyici ve dengeli öğünlerin neleri içermesi gerektiğinden tabakların nasıl ilgi çekici hale getirileceğine kadar birçok konuda ipuçları verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Aslı Duran, şirket olarak 2014'te Türkiye'de gıda izlenebilirliğini başlatan ilk firma olduklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Taze et ile başlayıp balık, meyve sebze, Metro markalı bal ve organik ürünlerden sonra şimdi de kendi markalı coğrafi işaretli ürünlerimiz ve zeytinyağlarımızda izlenebilirlik sunarak toplamda 2 bine yakın ürünün yolculuğunu şeffaflıkla paylaşıyoruz. Müşterilerimiz, ürünlerin üzerindeki QR kodları okutarak tarladan, denizden, çiftlikten rafa kadar olan tüm hikayelerine ulaşabiliyor. 'Gıdanın İzini Sür, Bilgiyle Beslen' diyerek çıktığımız bu yolda, tüketicilerin gıda okuryazarlığı konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Bir taraftan da katkısız, şekersiz, organik ürün çeşitliliğini artırarak ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz."

Sabancı Vakfı'ndan "Ekim Zamanı" etkinliği Sabancı Vakfı'ndan "Ekim Zamanı" etkinliği

Dilara Koçak da ailelere market alışverişlerini çocuklarıyla yapmalarını tavsye ederek, "Rengarenk kahvaltı tabakları hazırlayın, omega-3 içeriği yüksek öğünler oluşturun, yumurta tüketimini artırın, yağ, şeker ve tuzu dengeli öğünler hazırlayın, alternatif beslenme şekillerini de deneyin." önerilerinde bulundu.