Niksar'daki bahçesinde incir ağacı olan hemşehrimiz Duran Kaya, incirin nasıl yendiğinde dair sosyal mecra hesabında yazdıkları dikkat çekti. İncir, yeşil kabuğu soyularak mı, yeşil kabuğu ile mi yeniyor? İşte yanıtını veren o yazı:

Beylikdüzü'nde kentsel dönüşüm sürüyor Beylikdüzü'nde kentsel dönüşüm sürüyor

MANZARA GÜZEL

Konumuz İncir.

Niksar'daki bahçemizde, bağımızda, komşularımızın bahçelerinde hemen her çeşitten incir ağacı vardır. Ağacına ve meyvesine aşinayız. 

Orta Anadolu'dan bir arkadaşım ile Niksar'da bir köye gittik. Köyde incir ikram ettiler ve "Ağacından istediğiniz kadar toplayabilirsiniz" dediler. Arkadaşım, "İlk kez taze incir görüyorum, daha önce hiç görmemiş ve yememiştim" dedi. Bu durumda incirin nasıl yeneceğini de bilmediğini düşünerek uygulamalı tarif ettim. 

Çok şaşırmıştım. 

Biz incirin yeşil kabuğunu soyarak yeriz. Niksar dışından gelenler ile özellikle yukarı köylerden gelenlerin, inciri yeşil kabuğu ile yediklerine şahit oluyordum. "Herhalde nasıl yeneceğini bilmedikleri için kabuğuyla yiyorlar" diye düşünüyor ve bozuntuya vermemek için onları uyarmıyordum. Zaman içinde Niksar Merkez'in haricindeki herkesin, inciri kabuğuyla yediğini fark ettim. Acaba biz mi farklıydık?

Karadeniz sahil kesimi ve Ege, ses ver! / Duran Kaya-Niksar"