İSTANBUL (AA) - Pirelli ve Lamborghini işbirliğinde, yeni hibrit SUV versiyonu Urus SE için özel 21 inç, 22 inç ve 23 inç P Zero lastikleri ile 22 inç Scorpion Winter 2 lastikleri geliştirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, uzun ve yoğun ortak geliştirme programında lastikler, İtalya'daki Nardo pistinde saatte 300 kilometreyi aşan hızdan Kuzey Kutup Dairesinde -30 derecede sürüşe kadar değişik koşullarda test edildi. Dört yeni lastiğin her biri, Pirelli'nin elektrikli otomobillerin özelliklerini destekleyen teknoloji paketini ifade eden Elect işaretini taşıyor.

Yeni lastiklerin konstrüksiyonu, sırt deseni ve hamurları hem Urus SE'nin yüksek tork taleplerine dayanarak ağırlığını destekleyecek hem de yol gürültüsünü azaltarak daha düşük dönme direnci sayesinde batarya ömrünü uzatacak şekilde optimize edildi.

Yeni Lamborghini Urus SE için geliştirilen üç yeni Pirelli P Zero lastik, aracın spesifik beklentilerini ve özelliklerini bütünleyecek şekilde tasarlandı. 21 inç versiyonunda konfor vurgulanırken en çok talep edilen 23 inç versiyonunda ise özellikle performansa odaklanıldı.

Hem Pirelli hem de Lamborghini otomobilin sportif sürüş tarzıyla uyum amacıyla gerek günlük sürüşte gerekse pistte hızla tepki veren hassas ve öngörülebilir direksiyon hissini geliştirmek için çalıştı. Urus'un maruz kaldığı yüksek kuvvetlere dayanmak için özel olarak geliştirilen profiller ve malzemeler sayesinde lastiklerin aşırı ısınması ve aşınması minimuma indirildi. Böylece drift gibi aşırı manevralar mümkün hale geldi.

Sıcaklık değişimlerine duyarlı olmayan hamurların kullanılması Lamborghini Urus SE'nin P Zero lastiklerinin ıslak zeminde bile çok çeşitli koşullarda tutarlı performans sergilemesini sağlıyor.

- SUV'lar için tasarlanan en yeni kış lastiği

Scorpion Winter 2, Pirelli'nin SUV'lar için tasarladığı en yeni kış lastiği güncellemesini temsil ediyor.

Trabzon'da ekonomi ve hukuk buluşması düzenlendi Trabzon'da ekonomi ve hukuk buluşması düzenlendi

Lastik aşındıkça kılcal kanalların zikzak bir şekil aldığı sırt deseni, 3 boyutlu yapısıyla lastiğin ömrü boyunca etkin olmasını sağlarken soğuk havalarda ve özellikle karlı koşullarda güvenliği sağlıyor.

Pirelli AR-GE departmanı, Lamborghini Urus SE için özellikle malzemelere odaklanarak Kuzey Kutup Dairesi'nde test edilen özel bir hamur sayesinde daha da güçlü tutuş elde etti.

Kaynak: aa