Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Swiss Tomsan A.Ş. Yetkilisi, İsviçre vatandaşlığı bulunan Tokat doğumlu yatırımcı hemşehrimiz Erdal Temel ile birlikte 18 Nisan 2023 tarihinde Şenyurt Belediye Başkanlığı makamında Başkan Cafer Ünal’ın da olduğu ortamda yatırıma dair bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştılar. Milletvekili Mustafa Arslan, 2021 yılından buyana yakınen takip ettiği yatırımın gerçekleşmesinde Milli Savunma Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Deşikliği Bakanlığı nezdinde gerekli onayların alındığını, Şenyurt’ta 512 dönüm arazinin tahsis edileceğini duyurmuştu.

TARSİM'den Azerbaycan'a ziyaret TARSİM'den Azerbaycan'a ziyaret

Tokat Turhal ilçemize bağlı Şenyurt Beldesi sınırları içerisinde yapılması için çalışmaları devam eden Mühimmat Üretim Tesisi’nin gidişatına dair bilgilendirme yapıldı.

Swiss Tomsan Savunma İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde yatırıma ilişkin kamuoyuna yapılan bilgilendirme şöyle oldu:

            * SwissTomsan Savunma İmalat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin,  Şenyurt Belediyesi sınırları içerisinde gerçekleştireceği yatırım ile ilgili;

* Yatırımı gerçekleştirecek şirketin kuruluş işlemleri tamamlanmış,

* Milli Savunma Bakanlığından yatırım için “Kuruluş İzni” verilmiş,

* Sanayi Bakanlığından “Yatırım Teşvik Belgesi” alınmış,

* T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından da “Arazi tahsisi” gerçekleştirilmiştir.

Yatırımın gerçekleştirileceği arazinin imar planının hazırlanması aşamasına geçilmiştir. Bu aşamada çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından imar uygulaması için görüş almak gerekmektedir. Birçok kamu kurum ve kuruluşunun görüşleri gelmiş, bazılarının görüşleri ise bu günlerde beklenmektedir.

- Yatırımın başlayabilmesi için gerekli olan imar planı değişikliği aşaması, kanun ve yönetmeliklerden kaynaklanan zorunlu işlemler nedeniyle gecikmeye uğramıştır.

- Kısa süre içerisinde imar planı değişikliği gerçekleştirilerek, yatırımımız temel atma aşamasına getirilecektir.

- Bu yatırımın bölgemizde yapılması konusunda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

- Yatırım sürecinin başlangıcından bugüne kadar bizlere desteğini esirgemeyen devlet görevlilerimiz ve yöresel idarecilerimize teşekkür ederiz.

- Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, kendisi de bir Tokatlı olan Sn. Metin Baran 9 Ağustos 2023 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan değişiklik ile münferiden teslim yetkisi ile seçilmiştir.”