Teoman Koman, gündemi sarsan bir iddiayla ön plana çıkıyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener'in, İstanbul Şile'deki Seçim Hazırlıkları ve İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada dile getirdiği "Rahmetli Teoman Koman'ın talebesiyim" ifadeleri, kamuoyunda büyük merak uyandırdı. Bu sözlerin ardından Teoman Koman'ın kimliği ve geçmişi araştırma konusu haline geldi. Peki, Meral Akşener'in talebesi olarak bahsettiği Teoman Koman kimdir? Detaylar, bu iddianın perde arkasını aydınlatmak adına merakla bekleniyor.

Teoman Koman Kimdir?

Türk askeri Teoman Koman, 7 Temmuz 1936 tarihinde İstanbul'da doğdu ve 14 Aralık 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etti. 1956 yılında Kara Harp Okulu'ndan asteğmen rütbesiyle mezun olan Koman, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde çeşitli kademelerde görev aldı.

Akşener'in 'talebesiyim' dediği Teoman Koman ne iş yapıyordu?

Koman, 27 Mayıs darbesinin ardından Yassıada'da görev aldı. Ada komutanı Tarık Güryay'ın yaverliğini üstlendi ve aynı zamanda emniyet takım komutanlığını da üstlendi.

Askerî kariyerinde yükselen Teoman Koman, 1978-1981 yılları arasında topçu kurmay albay rütbesiyle Işıklar Askerî Lisesi ve Bursa Garnizon Komutanlığı görevlerini üstlendi. Ardından, 1981-1997 yılları arasında tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral ve orgeneral rütbeleriyle çeşitli görevlerde bulundu.

Koman, korgeneral olarak Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşarlığı, orgeneral olarak ise 3. Ordu ve Jandarma Genel Komutanlığı görevlerini üstlendi. Emekliye ayrıldığı 1997 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri içinde önemli görevlerde bulundu.

29 Mayıs 2012 tarihinde, 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan Koman, daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ancak, 3 Eylül 2013 tarihinde sağlık sorunları sebebiyle tahliye edildi.

Deprem bölgesinde özel okullardaki öğrencilere verilecek destekler belirlendi Deprem bölgesinde özel okullardaki öğrencilere verilecek destekler belirlendi

Teoman Koman ne zaman öldü?

Teoman Koman, tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde 14 Aralık 2013 tarihinde yaşamını yitirdi. Cenazesi Ulus Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ