2021 Tüm Emekliler Sendikası Turhal Şube Başkanı Ümit Kurt, Turhal ilçe merkezinde yaptıkları basın açıklamasıyla emeklilerin beklentilerini dile getirdi. “Emekliler sadaka değil, insanca yaşanabilecek maaş istiyor. Ekimde ya da Ocak’ta değil, hemen şimdi ek zam yapılsın.” Dedi.

            2021 Tüm Emekliler Sendikası Turhal Şube Başkanı Ümit Kurt’un açıklaması şöyle oldu:

            “Türk-İş ve Birleşik Kamu-iş Konfederasyonları tarafından Ağustos 2023 dönemine ait yoksulluk sınırı 39 bin 733 lira, açlık sınırı ise 13 bin 720 lira olarak açıklanmıştır. Bu durumda, en düşük emekli aylığının hâlâ 7 bin 500 lira olarak ödendiği düşünülürse, milyonlarca emekli yoksulluk sınırı bir yana, açlık sınırının ve asgari ücretin de altında maaş almaktadır. Zamlar yağmur gibi yağıyor. Emekli maaşı kiraya yetmiyor. Faturaları ödeyemiyoruz. Çarşıda, pazarda, markette ve mutfakta yangın var. İnsanca yaşamak istiyoruz. Artık yeter, dayanamıyoruz.

Ömrünün sonbaharını yaşayan biz milyonlarca emekli, iktidar tarafından sadaka gibi elimize tutuşturulan açlık sınırının ve asgari ücretin altındaki emekli maaşı ile geçinemiyoruz. Milyonlarca emekli, günlük mutfak harcamalarını karşılayabilmek, ev kirasını ve faturalarını ödeyebilmek için, kredili mevduat hesabı, tüketici kredisi ve kredi kartları ile günden güne borçlanarak banka kuyruklarında yaşama savaşı vermektedir. Bizler, üçer-beşer maaş ve huzur hakkı istemiyoruz. Ömrümüzün sonbaharında insanca yaşanabilecek maaş istiyoruz.Yıllarca çalıştık. Vergi ve sigorta primi ödedik. İnsanca yaşayabileceğimiz bir maaş hepimizin hakkı değil mi?

ACİL TALEPLERİMİZ NEDİR, NE İSTİYORUZ?

1) TBMM Ekim’de değil, hemen açılsın. Tüm emekli maaşları ile dul ve yetim aylıklarına en düşük memur maaşına yapılan artış kadar derhal ek zam yapılsın.

2) İntibak Yasası derhal çıkarılsın. 2000 öncesi ve sonrası emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilsin.

Tarladan sofraya... Cerrah Kuru Fasulyesi'nde hasat başladı Tarladan sofraya... Cerrah Kuru Fasulyesi'nde hasat başladı

3) Aylık Bağlama Oranı yeniden yüzde 70’e çıkarılsın.

4) Emekli maaşlarından alınan tüm sağlık kesintileri kaldırılsın.

5) Emekli yurttaşlara yaşamlarının sonbaharında hak ettikleri saygı gösterilsin. Yalnız yaşayan, hasta ve bakıma ihtiyacı olan emekli ve yaşlı yurttaşlar için devlete ait huzurevi sayısı artırılarak, bakım hizmetleri yaygınlaştırılsın.”