Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, İstanbul Havalimanı’nın yapılmasıyla birlikte Asya ve Avrupa pazarında en büyük hava yolu şirketi haline geldiklerini belirtti. 2033 stratejisi kapsamında ABD gibi uzak ülkelerin kendileri için önemli bir hedef olduğunu vurguladı.


EN BÜYÜK 7 FİRMADAN BİRİ THY
THY’nin dünyanın en büyük 7 hava yolu şirketi arasına girmesini hedeflediklerini anlatan Ahmet Bolat, "Baktığınızda ABD’de üç tane büyük hava yolu var. Delta,  Ünited ve American Air. Asya'da yeni yapılanmalar var ama ne kadar gidecek belli değil. Üç tane büyük Çinli şirket var Amerikalı üç firma dışında. Onlar daha da büyüyecek. Müthiş bir iç pazarları var çünkü. Ne kalıyor geriye, Lufthansa, o da zaten arkamızda kaldı. Air France da öyle. Emirates körfez havayolu bizimle çok ilgili değiller. Onun için ne kalıyor geriye bir tek THY. Benim bu söylediğim kehanet değil. 7 dev firma arasına gireceğiz." dedi.

“Enflasyon muhasebesi için yıl sonunu beklemeyin” “Enflasyon muhasebesi için yıl sonunu beklemeyin”


THY’DAN UÇAK SAYISI ARTIRMA HEDEFİ
THY’nin uçak ihtiyacını gidermek için geçen hafta Airbus firması ile görüşmelere başladığını ve 240'ı kesin, 115'i opsiyon olmak üzere toplam 355 uçak almayı planladıklarını anlatan Ahmet Bolat, ilk teslimatların 2026'da başlayacağını söyledi. Türkiye'ye gelen turist sayısını artırmak için şirket olarak tanıtıma ağırlık verdiklerini dile getiren Bolat, “Gittiğimiz her yerde THY’nin değil Türkiye'nin reklamını yapıyoruz. Şu an 430 uçağımız var. 2033'e kadar 810 uçağa çıkmaya çalışıyoruz. O seneki katkımız 141 milyar dolar olacak. THYtek başına, ekosistemiyle beraber, Fas kadar bir ekonomik üretim yapacak. 500'üncü uçağımızı 2025 yılında filoya sokacağız. 600'üncü uçak 2028'de, 700'üncü 2031'de ve 800'üncü de 2033'de gelecek. Şu anki siparişler bunu garantilemek için. Uçak sayısı iki kat artacak ama Türkiye'ye katkımız 2,5 kattan fazla çoğalacak." ifadelerini kullandı.