Hatipoğlu, mesajında, Gaziler Günü'nün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2002 yılında çıkarılan bir kanunla resmi olarak kutlandığını hatırlattı. Bu özel günün, Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazi" unvanının verildiği 19 Eylül 1921 tarihine ithafen kutlandığını belirtti.

Vali Hatipoğlu, mesajında şunları söyledi: "Vatanımız, bayrağımız ve milletimiz için canlarını feda etmeyi göze alan kahraman gazilerimizin bu büyük fedakarlıkları her şeyin üstündedir. Türkiye gibi aziz bir beldeyi vatan yapmak büyük bedeller ödeyerek mümkün olmuştur. Şüphesiz en büyük bedelleri şehitlerimiz ve gazilerimiz ödemiştir. Onlara olan şükran borcumuz, onlara karşı derin saygımızla, minnet duygularımızla karşılık bulmaktadır."

Gazilerimizin vatan sevgisi ve devlet sadakatinin Türk milletine ilham ve cesaret verdiğini vurgulayan Vali Hatipoğlu, "İnanç ve kararlılıklarını sorgulamadan ve asla kaybetmeden aynı ruhla yaşamaya devam eden; yaşı ne olursa olsun bugün bile vatan savunmasına koşarak gitmek için sabırsızlanan gazilerimiz yaşayan destan kahramanlarıdır" dedi.

Uçuruma düşen vatandaşı Kocaeli İtfaiyesi kurtardı Uçuruma düşen vatandaşı Kocaeli İtfaiyesi kurtardı

Hatipoğlu, ayrıca Türk milletinin 100 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca şehitler ve gaziler aracılığıyla vatanına olan bağlılığını sürdürdüğünü ve bu bağlılığın milletin istikbali için bir onur kaynağı olduğunu vurguladı.

Vali Hatipoğlu mesajının sonunda, devletin şehit aileleri ve gazilerine her zaman sahip çıktığını belirterek, "Bizler, gazilerimizin iman ve cesaretinden, fedakarlık ve ferasetinden ilham almaya devam edeceğiz. Gaziler Günü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebedi aleme irtihal eden bütün gazilere Allah'tan rahmet niyaz ediyor, yaşayan gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyoruz" dedi.

Türkiye'nin dört bir yanında Gaziler Günü etkinlikleri ve törenleriyle bu özel gün yarın coşkuyla kutlanacakken, Vali Numan Hatipoğlu'nun duyarlı mesajı, gazilerin ve şehitlerin hatırasını yaşatmaya devam etmek için önemli bir hatırlatma oldu.