Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEUN) gelişen uluslararasılaşma stratejileri kapsamında Erasmus+ Yükseköğretim Hareketlilik Programı ile Avrupa ve dünyanın farklı coğrafyalarından 21 ülkede 234 üniversite ile yaptığı Erasmus+ anlaşmalarıyla iş birliği ağını genişletmeye devam ediyor.

Zonguldak’ta siber suç operasyonu: 9 şüpheli gözaltında Zonguldak’ta siber suç operasyonu: 9 şüpheli gözaltında

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından koordine edilen Yükseköğretim Kurumlarının program ülkelerindeki üniversiteler ile iş birliği yaparak öğrenci ve personel hareketliliği imkânı sunan "Erasmus+ KA131 Yükseköğretim Hareketlilik Programı" kapsamında hibe tutarları açıklandı. Küresel ölçekte öğrenci ve personel değişimini sağlayan program kapsamında BEUN, 21 Avrupa ülkesindeki üniversiteler ile imzalanan 234 Erasmus+ anlaşması ile uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor.

BEUN, 2024 yılında anlaşmalı ülke sayısını 21’e, Erasmus KA131 destek miktarını ise 204 bin 800 Euro’ya çıkardı. Böylece Avrupa başta olmak üzere dünyanın bir çok kıtasındaki ülkeler ile akademik iş birliği ağı bulunan BEUN’da Türkiye Ulusal Ajansı tarafından sağlanan bu hibe tutarları ile birlikte 2024 projeleri kapsamında 87 öğrenci ve personel hareketliliği yapılması öngörülüyor. Erasmus+ hareketlilik projelerinin uluslararasılaşma sürecindeki önemine değinen BEUN Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, “Üniversitemizin öncelikli hedefleri arasında olan uluslararasılaşma kapsamında yürütülen eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerindeki niteliği artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda öğrenci, akademik ve idari personel hareketliliğine odaklanan Erasmus+ KA 131 hareketlik faaliyetleri kapsamında anlaşma sayımız 234’e ulaşmış bulunmaktadır. Elbette bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyoruz. Erasmus+ KA 171 programı ile Avrupa dışındaki ülkeler ile de her geçen gün ikili iş birliği ağımızı daha da geliştiriyoruz. Uluslararasılaşma süreçlerimize verdikleri değerli desteklerden dolayı Türkiye Ulusal Ajansı Başkanımız Sayın İlker Astarcı’ya teşekkür ediyorum. Uluslararasılaşma hedeflerimizi gerçekleştirmemizdeki destekleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha