Evrim Akın ile Ev Gezmesi programının 49. bölümünde konuk olan ünlü şef Rafet İnce, izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü ve hakkında merak edilen birçok soruya yanıt arandı. Peki, Rafet İnce kimdir, nerelidir ve hangi otelde çalışmaktadır? İşte ünlü şefin hayatı ve kariyeri hakkında detaylar.

2024 KPSS soru ve cevap anahtarı yayımlandı! 2024 KPSS soru ve cevap anahtarı yayımlandı!

Rafet İnce Kimdir?

28 Temmuz 1981 tarihinde Konya'nın Ereğli ilçesinde doğan Rafet İnce, gastronomi dünyasında önemli bir yere sahiptir. Eğitim hayatına Tekirdağ Anadolu Turizm Meslek Lisesi’nde başlayan İnce, devlet tarafından aldığı bursla Le Cordon Blue College of Culinary Arts ve ‘Toscan-Cascina’ okullarında F&B (Food & Beverage) eğitimi alarak staj yapmıştır.

Kariyer Başarıları

Rafet İnce, 2008 yılında düzenlenen IKA - Dünya Aşçılar Olimpiyatı’nda Türkiye’ye ilk defa 3 olimpiyat madalyası kazandırarak adını duyurmuştur. Türkiye Aşçılar Federasyonu’nun ilk resmi Aşçılar Milli Takımının kurucusu olan İnce, ulusal ve uluslararası kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca turizm-otelcilik liseleri ve gastronomi eğitimi veren üniversitelerde seminer, konferans ve panellere konuşmacı olarak katılmaktadır.

Medya ve Yayıncılık

Rafet İnce, birçok ulusal TV kanalında yemek programları yapmıştır ve en son olarak 28 Ekim 2023 tarihinde Masterchef Türkiye All Star yarışmasına konuk olmuştur. Londra’da yayımlanan BBC Good Food dergisinin 2008 yılından beri şef editörlüğünü yapmaktadır ve Wacs - Dünya Aşçılar Konfederasyonu’nun uluslararası jürilik belgesine sahiptir.

Yazarlık ve Sosyal Sorumluluk

Ünlü şef, dünya gastronomi literatüründeki ilk kişisel gelişim ve gastronomi kariyer kitabı olan CHEF kitabını yazmıştır. Bu kitap, Gourmand World Cookbook Awards yarışmasında Türkiye adına en iyi yemek yazarı ödülünü kazanmıştır. Ayrıca PetChefs isimli kedi ve köpek maması üreten bir işletmenin sahibidir.

Rafet İnce Nerede Çalışıyor?

Şu anda Rafet İnce, Avrupa’nın en iyi iş oteli seçilen Anadolu yakasının incisi Wyndham Grand Kalamış Hotel’de executive chef olarak görev yapmaktadır.

Kişisel Hayatı

Rafet İnce'nin evli olup olmadığı ve eşinin kim olduğu konusunda net bir bilgi mevcut değildir. Bu konuda herhangi bir açıklama yapmamış olan İnce, özel hayatını genellikle gözlerden uzak tutmaktadır.

Rafet İnce'nin kariyerindeki başarılar ve gastronomi dünyasındaki etkisi, onu Türkiye'nin en saygın ve tanınmış şeflerinden biri yapmaktadır. Eğitim, medya, yazarlık ve sosyal sorumluluk alanlarında gösterdiği çabalar, onun çok yönlü bir profesyonel olduğunu kanıtlamaktadır.

Muhabir: Nuray Uluözlü