12 Mayıs 2022 tarihinde Tokat’a görevlendirilen Numan Hatipoğlu

 

12 Mayıs 2022 tarihinde Tokat’a görevlendirilen Numan Hatipoğlu’nun ilk 6 ayını değerlendirirken, “Sessiz. Sakin… Ve derinden giderek milletin gönlüne dokunuyor… Yaptığı işin reklamını sevmeyenlerden. Eli, gönlü ve kapısı açık.  Kendisi Tokat’a gelmeden, merhametinin geldiği yufka yürekli bir insan.” diye yazmıştım.

Aynı köşe yazımda, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, diyen Edebali’yi haklı çıkarmak için gecesini gündüzüne katıyor. Devletin ta kendisi… Yani nasıl ki Cumhuriyetimiz ‘kimsesizlerin kimsesi’, o da öyle işte: Çaresiz, naçar ve darda kalmışların açık kapısı. Yani Devletin gülümseyen yüzü… Yani açık yol, güneşli gün, meltem esintili deniz, yanan soba, kaynayan tencere ve ete kemiğe bürünmüş umut.” ifadelerine yer vermiştim.

Bu ve benzeri köşe yazılarımızda yaptığımız tespitlerin haklılığını her geçen gün görüyor olmaktan çok mutluyuz.

Sayın Numan Hatipoğlu’na vatandaşın kolay ulaşabildiğine, derdini anlatabildiğine ve meşru her talebin devletin imkânları çerçevesinde gerçekleştirdiğine şahidiz. Fakir-fukaranın devletinden beklentilerini yerine getiren bir valilik örneğini sergilemesi bir tarafa, Sayın Hatipoğlu’nun vatandaşla olan iletişimindeki samimiyet de çok dikkat çekici.

Bu tarz bir yönetim anlayışına olan ihtiyaç, bu ülkenin en büyük beklentisiydi. Şükür ki bu beklenti gerçekleşti…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Milletine aşık, devletine sadık, ufku açık, zihni berrak, yüreği güçlü, gönlü zengin, sözü sağlam, işinde becerikli, hayatında ahlaklı mülki idare amirlerimizle üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yoktur” sözü, bu anlamda gerçekten son derece önemli ve değerlidir.

Türkiye’nin var olan sıkıntılarının “devletçi” valilerle sona erdirileceğini bilmemiz gerekir.

Ankara, Anadolu’nun her halinden haberdar olamaz; kaynamayan tencereyi, akan damı, tütmeyen bacayı başkentten göremezsiniz. Dolayısıyla şehirleri yöneten valilerin halkın yaşadığı sorunları bilmesi ve çözüm odaklı çalışmaları şarttır.

Bu anlamda çok şanslı bir il olduğumuzu söylemeliyim… Vali Numan Hatipoğlu ile devam eden “halk ile devlet arasındaki samimiyet”, hemen her gün vatandaşlardan gelen olumlu dönüşlerle taçlanıyor.

Niyetlerin “hayır” olması akıbetlerin de “hayır” olmasıyla sonuçlanınca, ortaya güzel işler çıkıyor. Temiz, dürüst ve kul hakkı temelindeki bir çalışma anlayışıyla sahada devleti temsil eden Hatipoğlu’nun, yurttaşlardaki karşılığı da bu minval üzerinde yükseldikçe yükseliyor.

Bizlerin gazeteci-yazarlar olarak sahada gözlemlediğimiz anekdotlar bir kitap konusu olacak boyutta.

Mustafa Kemal Paşa “Tatbik eden, icra eden, karar verenden daima daha kuvvetlidir.” der. Atatürk bu sözüyle, “Her şey kanun yapmaktan ibaret değil, bu kanunları tatbik etmek ve ettirmek daha önemlidir” mesajını vermiştir. Dolayısıyla icra faaliyetlerinin başında gelen valilerimizin kanun yapanlardan daha güçlü olduklarını unutmamak gerekir.

Kanunları uygulayan, vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran ve devletle milletin arasındaki mesafeleri kısaltan Valiler ile ülkemizin geleceğine olan inancımız her geçen gün daha da perçinleniyor.

Numan Hatipoğlu örneğinde olduğu gibi devletini ve halkını içselleştiren her Vali ile hem bugünlerimiz, hem de yarınlarımız elbette daha güzel ve daha yaşanır olacak.

Ülkemiz ve şehrimizdeki bu güven ortamının sağlayıcılarına, minnet ve şükranla…