Özlem Öz kimdir? Özlem Öz ne iş yapıyor? Özlem Öz kimdir? Özlem Öz ne iş yapıyor?

Türkiye'nin gündemine uzun yıllar süren hapishane yaşamı ve çölyak hastalığıyla mücadelesiyle gelen Nesimi Kalkan, 30 yıl sonra Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi. Peki, Nesimi Kalkan Kimdir, Kaç Yaşında? Nesimi Kalkan Suçu Neydi? Nesimi Kalkan Nereli? Nesimi Kalkan hastalığı ne? İşte ayrıntılar...

Nesimi Kalkan Kimdir?

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nde 30 yıl boyunca hasta tutuklu olarak bulunan Nesimi Kalkan, tahliye edildi. Ancak, Kalkan'ın, çölyak hastalığı ve bir dizi sağlık sorunu vardı. Ailesi, çocuklarının çölyak hastalığına yakalandığını ve cezaevinde yeterli tedavi alamadığını belirterek, Kalkan'ın tahliyesini talep etmişti. Ancak talep reddedilmiş ve Kalkan, Mardin'den Diyarbakır'a nakledilmişti.

Nesimi Kalkan Suçu Neydi?

nesim-kalkan-neden-cezaevine-girdi-
1992 yılında Şırnak'ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan Nesimi Kalkan, Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozma iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Kalkan, suçlamaları reddediyor ve bu durumu siyasi bir komplo olarak nitelendiriyor.


30 yıl boyunca Bursa, Edirne, Tarsus, Silifke, Tekirdağ, Antep, Diyarbakır, Mardin, Erzurum gibi farklı şehirlerde bulunan cezaevlerinde kalan Kalkan, İnsan Hakları Derneği'nin hasta tutuklu listesinde yer alıyordu. Tutuklu olduğu süre zarfında çölyak hastalığı başta olmak üzere reflü, faranjit, nörolojik denge bozukluğu ve Hepatit-B gibi sağlık sorunlarıyla mücadele etti.

Nesimi Kalkan hastalığı ne?


Nesimi Kalkan, henüz 18 yaşındayken tutuklandığında çölyak hastalığına yakalanmıştı. Çölyak hastalığı, bağırsaklardaki villus adı verilen yapıların bozulmasına neden olan bir sindirim hastalığıdır. Kalkan'ın sağlık sorunları arasında bu hastalıkla birlikte reflü, faranjit, nörolojik denge bozukluğu ve Hepatit-B bulunmaktadır.


30 yıl sonra Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen Kalkan, memleketi Cizre ilçesinin Bazift köyünde sevenleri tarafından karşılandı. Ailesi, özellikle çocuklarının çölyak hastalığına rağmen cezaevinde yeterli sağlık hizmeti alamadığını ve bu durumun Kalkan'ın sağlığını daha da kötüleştirdiğini belirtmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ